Poszczerbione mury Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu dumnie wznoszące się na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) robią niesamowite wrażenie. Dziś, patrząc na nie trudno uwierzyć, że z dawnej imponującej warowni, która powstawała aż 30 lat, ocalała tylko namiastka jej świetności. Wciąż jednak jest to miejsce magiczne, które mimo upływu lat skrywa wiele legend i tajemnic…
Górujące nad miasteczkiem pozostałości dawnego karmelu, skutecznie przyciągają turystów. Nic dziwnego – zachowanych klasztorów warownych jest w Polsce niewiele, stąd stanowi on unikalny zabytek.
Prowadzi do niego niespełna kilometrowa „Droga Krzyżowa Nowego Życia” ze stacjami przygotowanymi przez bieszczadzkich twórców, mająca swój początek przy kościele Wniebowzięcia NMP. U celu wędrówki czekają majestatyczne mury, piękny ogród, wieża widokowa, z której rozciągają się wspaniałe widoki oraz nowoczesne Centrum Kultury Foresterium (wejście płatne) m.in. z salą wirtualnej rzeczywistości, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca.
Klasztor w Zagórzu powstał w XVII wieku
A jest o czym opowiadać. Klasztor Karmelitów Bosych, powstał w pierwszej poł. XVIII w., z inicjatywy Jana Franciszka Stadnickiego, wojewody wołyńskiego, który w ten sposób chciał podziękować Bogu, za ocalenie Leska przed potopem szwedzkim.
Pierwsi lokatorzy zamieszkali jeszcze nie w pełni ukończoną warownię już w 1714 r. Na dobre zakon zaczął funkcjonować w 1730 r. Lata świetności zagórskiego karmelu trwały do 1772 r., kiedy to oblegana przez wojska rosyjskie warownia, która wówczas była również schronieniem dla konfederatów barskich, w znacznym stopniu spłonęła i już nigdy, mimo późniejszej odbudowy, nie odzyskała swojego pierwotnego blasku. Kolejny ciosem dla klasztoru był drugi pożar, który wybuchł w 1822 r.
I choć dziś zachowały się jedynie ślady jego dawnej świetności, pamięć o tym miejscu nie ginie – także w literaturze. W sceneriach zagórskiego klasztoru rozgrywa się akcja sensacyjnej powieści Zygmunta Kaczkowskiego pt. „Grób Nieczui”. Także książka „Pan Samochodzik i klasztor w Zagórzu” Jakuba Czarnika, poświęcona jest w całości zagórskiemu karmelowi i ukrytemu w nim skarbowi Trzech Mnichów.
Warto na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce i poznać jego tajemnice…
_____
ZOBACZ TEŻ:
- Atrakcje Podkarpacia. W Bieszczadach łączą się granice trzech krajów
- Wieża widokowa na Holicy. Nowa turystyczna atrakcja w Ustrzykach Dolnych
- Z wizytą u Lubomirskich w Przeworsku
- Wycieczki po Podkarpaciu. Bóbrka – w świecie Ignacego Łukasiewicza
_____
Ruiny klasztoru w Zagórzu. Informacje praktyczne
DOJAZD: Ruiny są oddalone od Rzeszowa ok. 83 km. Dojazd samochodem zajmuje nieco ponad 1,5 godz.Podróż autobusem zajmuje ok. 2 godzin, zaś pociągiem – 2 h 45 min.
GODZINY OTWARCIA: pon. – pt., 9-16.30; sob. – ndz., 10-17.
BILETY do CK Foresterium:
- 20 i 15 zł ,
- wieża widokowa: 5 zł (czynna w sezonie letnim).
Więcej informacji na: www.klasztorzagorz.pl