REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 6 lipca 2024

Atrakcje Podkarpacia. W ruinach zamku Kamieniec w Korczynie – Odrzykoniu

Ostateczny kres świetności zamku w Odrzykoniu datuje się na 1768 r. Ruiny jednak ocalały. (Fot. Aneta Jamroży)

Spacerując po starych schodach, zaglądając przez okienne wnęki i podziwiając bajeczne widoki z ruin zamku Kamieniec, zastanawiamy się, gdzie były komnaty, kto tu mieszkał i jak żył. Dziś pozostałości dawnej warowni szerzej znane są przede wszystkim jako źródło inspiracji dla Aleksandra Fredry przy pisaniu „Zemsty”.

Pierwowzorami bohaterów słynnej komedii stali się dawni mieszkańcy zamku Kamieniec Piotr Firlej i Jan Skotnicki, spierający się o mur. Fredro, który objął zamek w posiadanie, dzięki małżeństwu z Zofią Jabłonowską, posiłkował się znalezionymi kartami procesowymi dawnych właścicieli posiadłości, którzy wiedli ze sobą wspomniany spór. 

Właścicielami zamku Kamieniec byli Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło

Historia znajdującego się na granicy Korczyny i Odrzykoniu zamku Kamieniec sięga jednak o wiele wcześniejszych czasów, bo 1348 r. Jego pierwszymi właścicielami byli królowie Polski. Najpierw Kazimierz Wielki, później Władysław Jagiełło. Przez lata, warownia zmieniała właścicieli. Rządzili nią m.in. Bonerowie, Stadniccy, Skotniccy, Scypionowie del Campo, Kalinowscy, Jabłonowscy, Fredrowie, Starowieyscy i Szeptyccy.

A jak zamek popadł w ruinę? Przede wszystkim ucierpiał on znacznie podczas potopu szwedzkiego. Nie pomagały remonty, a właściciele przenosili się do komnat i zabudowań, które były zachowane w lepszym stanie.

Ostateczny kres świetności zamku w Odrzykoniu datuje się na 1768 r. Ruiny jednak ocalały. Przed ich rozbiórką uratowała je epoka romantyzmu i wielkie nazwiska opiewające w swych dziełach pozostałości odrzykońskiej twierdzy. O Kamieńcu pisał m.in. Seweryn Goszczyński („Król zamczyska”), a sam Jan Matejko uwiecznił go w cyklu rysunków.

Prawdopodobnie przez wzgląd na romantyczny obraz Kamieńca w bardziej współczesnych pracach konserwatorskich, nie zdecydowano się na pełną odbudowę zamku. W 1951 r. rozpoczęto badania archeologiczne, zabezpieczono najbardziej zagrożone odcinki murów oraz z czasem dostosowano ruiny do potrzeb turystycznych.

Dziś, w pomieszczeniach zaadaptowanych na Muzeum Zamkowe, znajdziemy pamiątki z dawnych lat – m.in. militaria, elementy kamieniarki, portrety, czy inne, związane z byłymi właścicielami zamku eksponaty. Jest też imponująca sala tortur!

No i największą frajdą jest oczywiście sam spacer po ruinach. Dodatkowo rozciągają się z nich widoki na Beskid Niski i fragment Bieszczadów. Widać Górę Cergową w Dukli, a przy dobrej widoczności nawet Tatry!

Jest tu też coś dla aktywnych. 1,5 kilometrowa ścieżka „Przy Zamku Kamieniec”, której przejście zajmuje ok. godziny świetnie się sprawdzi na krótką i niewymagającą wędrówkę.

Muzeum Zamkowe w Odrzykoniu
Dziś, w pomieszczeniach zaadaptowanych na Muzeum Zamkowe, znajdziemy pamiątki z dawnych lat – m.in. militaria, elementy kamieniarki, portrety

Zamek Kamieniec w Korczynie – Odrzykoniu. Informacje praktyczne

DOJAZD Z Rzeszowa do ruin Kamieńca jest niespełna 50 kilometrów. Dojazd samochodem DK 19 zajmuje ok. godziny.

GODZINY OTWARCIA od 16 kwietnia do 31 października w godz. 10 – 17. W sierpniu z uwagi na burze oraz intensywne opady deszczu, godziny otwarcia mogą ulegać zmianie. Informacja pod nr.: 788 837 412.

BILETY 12, 10 zł (ulg.). Usługa przewodnicka: 40 zł/grupa. Udział w warsztatach ceramicznych, zwiedzanie ruin zamku oraz interaktywnej sali tortur z przewodnikiem: 39 zł/osoba.

Szczegóły na www.zamekkamieniec.iq.pl

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin