REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 9 grudnia 2024

Nowa odsłona ścieżki przyrodniczej w podkarpackim rezerwacie „Bagno Przecławskie”. Kiedyś polował tu Henryk Sienkiewicz

Kilkusetmetrowy pomost kończy platforma widokowa. (Fot. Edward Marszałek)

Można już spacerować kilkusetmetrowym pomostem wiodącym skrajem uroczyska oraz korzystać z platformy widokowej. Otwarta na nowo ścieżka przyrodnicza na terenie Nadleśnictwa Tuszyma w powiecie mieleckim jest ciekawą propozycją nie tylko dla miłośników przyrody.

Rezerwat „Bagno Przecławskie” to obszar dawnych torfowisk położnych wśród zalesionych wydm.

– W okresie międzywojennym i w czasie wojny wydobywano tu torf na opał do pobliskiej cegielni. Do jego eksploatacji służyła specjalnie skonstruowana maszyna, stąd wyrobiska zalane później wodą nazywano w okolicy „maszynowymi dołami” – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Jak podkreśla, dziś są to cenne przyrodniczo bagna. Zamieszkują je m.in. przez bobry i wydry, jak również gatunki ptactwa związanego z mokradłami. To również cenny rezerwuar wody w leśnym środowisku.

Krótszy pomost, ale bezpieczniejszy

„Bagno Przecławskie” utworzono w 1979 roku na powierzchni 25,56 ha.

„Bagno Przecławskie” utworzono w 1979 r. na powierzchni 25,56 ha. (Fot. Edward Marszałek)

– Ponad 20 lat temu leśnicy udostępnili rezerwat, tworząc ścieżkę przyrodniczą wokół największego zbiornika wodnego. Niestety, tamte urządzenia już straciły walory użytkowe. W uzgodnieniu z rzeszowską Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska wykonaliśmy nowy projekt i pomost spacerowy – objaśnia Eryk Maziarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma.

– Jest on krótszy od poprzedniego, bowiem wyłącza z udostępnienia sporą część rezerwatu, ale za to bezpieczny i przewidziany dla większej grupy odwiedzających. Trzeba też nadmienić, że wyłączyliśmy z użytkowania lasy w okolicy rezerwatu, ograniczając prace do ścinania i pozostawiania do naturalnego rozkładu drzew zagrażających bezpieczeństwu odwiedzających te miejsca.

Tutejsze bagna w Trylogii?

A kiedy możemy tu liczyć na najpiękniejsze widoki?

– Teren rezerwatu wygląda bardzo malowniczo latem, gdy zakwitną wełnianki i bagno zwyczajne, jak również jesienią, gdy przebarwiają się kobierce mchów – opowiada Mariusz Gawor, leśniczy leśnictwa Przecław. – Warto też wspomnieć, że zanim eksploatowano tu torf, był to teren zasiedlony przez cietrzewie, na które swego czasu polował Henryk Sienkiewicz, zaproszony przez właściciela lasów, hrabiego Reya. Podobno był tak nimi zauroczony, że opisy bagien w Trylogii oddają widoki właśnie z tej okolicy.

Ścieżka została uroczyście otwarta w piątek, 19 stycznia. (Fot. Edward Marszałek)

Otwarcie ścieżki było jednym z motywów kalendarza obchodów 100-lecia Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Tuszyma.

W uroczystości, prócz leśników, wzięli udział przedstawiciele urzędów i organizacji współpracujących z nadleśnictwem w dziedzinie ochrony przyrody i udostępniania turystycznego lasów.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin