REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

78-latek z Podkarpacia dostaje co miesiąc 19 tys. zł emerytury!

Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w Rzeszowie
– Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości świadczenia. Nie trzeba składać żadnego wniosku o waloryzację świadczenia – mówi Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w Rzeszowie.

O tak wysokiej emeryturze wynoszącej  ponad 19 tys. zł większość emerytów na Podkarpaciu może sobie jedynie pomarzyć. Tyle co miesiąc dostaje 78-latek z naszego regionu. Jest też  druga skrajność co do wysokości tego świadczenia. Najniższa emerytura to… 10 groszy i dostaje ją 61-letnia kobieta z Jasła. 

Rekordzista na Podkarpaciu otrzymuje w 2023 roku dokładnie 19 721,79 zł. Wygląda na to, że inflacja czy drożyzna w sklepach, a nawet podwyżki rachunków za prąd czy gaz, go nie przerażają.

Jak to jest możliwe, że ktoś dostaje blisko 20 tys. świadczenia emerytalnego? Tajemnica tkwi w tym, że mieszkaniec naszego regionu miał długi okres składkowy, który wyniósł aż 55 lat. Dane o tym rekordziście podaje oddział ZUS w Rzeszowie.

Natomiast oddział tej instytucji w Jaśle również odnotował olbrzymią emeryturę. Tym razem 73-letni mężczyzna dostaje 17 487,12 zł, który na emeryturę przeszedł dokładnie w wieku 72 lat i 2 miesięcy, a przepracował 54 lata i 1 miesiąc. W jakim pracował zawodzie, nie wiadomo. Przynajmniej takich informacji nie udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

W Jaśle emerytura w wysokości 10 groszy

ZUS wypłaca też urągające godności emerytury. Pewna kobieta co miesiąc z tego tytułu nie wzbogaca się nawet o złotówkę. 61-letnia kobieta podlegająca pod ZUS w Jaśle dostaje zaledwie 10 groszy. Jak się z tego utrzymać, jak opłacić rachunki, kupić leki? Tę tajemnicę zna tylko pani, która w momencie przejścia na emeryturę miała 61 lat, 2 miesiące i przepracowała tylko 21 dni. To właśnie krótki okres jej pracy, niecały miesiąc w ciągu życia, wpłynął na wysokość jej emerytury. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Ceny galopują, będziemy oszczędzać na jedzeniu

Seniorzy od 1 marca dostają o 14,8 procent wyższe emerytury i renty. To dzięki waloryzacji tych świadczeń. Gwarantowana podwyżka kwotowo-procentowa to 250 zl brutto. Dla przykładu, jeśli emeryt dostawał 3 tys. zł, to po waloryzacji otrzymuje 3444 zł. 

 – Waloryzacja jest wypłacana z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w Rzeszowie. – Na Podkarpaciu emerytury i renty otrzymuje ponad 400 tys. osób. Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 roku. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin