Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 24 maja 2024

Bieszczadzkie święto żubra w Lutowiskach wróciło po przerwie [ZDJĘCIA]

1. Kto nie chciałby zdjęcia z żubrem? (Fot. Aneta Jamroży)

W długi weekend w Bieszczadach wiele się działo. Atrakcji nie zabrakło m.in. na XIV Dniu Żubra w Lutowiskach, który powrócił do kalendarza imprez po 3 latach przerwy.

Dla miłośników Bieszczadów nie lada gratką było spotkanie ze znanymi leśnikami. Edward Marszałek, autor wielu książek, artysta i kolekcjoner a na co dzień rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, przeniósł słuchaczy do świata dawnych Sokolików. Z zapartym tchem wsłuchiwali się oni w fascynujące opowieści o twardych ludziach bieszczadzkiego lasu, bohaterach jego najnowszej książki.

Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzili także Kazimierz Nóżka oraz Marcin Scelina z Baligrodu. Wyjątkowi goście zdradzili wiele „smaczków” ze świata bieszczadzkiej fauny i flory. Nie zabrakło wśród nich oczywiście filmików oraz opowieści o tutejszych niedźwiedziach.

Nie nudzili się i najmłodsi, dla których przygotowano wiele gier, konkursów i zabaw. Trudno było też przejść obojętnie obok licznych stoisk bieszczadzkich artystów. Uwagę przykuwały dawne sprzęty, a także imponująca kolekcja militarna.

Nie zabrakło rywalizacji. Na stadionie zmierzyli się bieszczadzcy drwale, na strzelnicy odbywał się turniej strzelecki, inni zasiedli przy szachach.

Swoje apetyty mogli zaspokoić tutaj nie tylko ludzie głodni wrażeń ale i pysznych specjałów. O te, zadbały panie z lokalnych kół gospodyń wiejskich. Po domowe pierogi lepione i gotowane na miejscu, czy pyszne ciasta ustawiały się długie kolejki.

Klimatu tej bieszczadzkiej imprezie dodawała muzyka. Wystąpiły kapele ludowe z Dukli i Lutowisk oraz zespoły: U Studni i Słowiany.

Podczas Dnia Żubra w Lutowiskach obecny był oczywiście żubr. Majestatyczne, naturalnej wielkości wypchane zwierzę w „towarzystwie” niedźwiadka oraz wilka skutecznie przykuwały uwagę tak starszych, jak i młodszych. Trudno było oprzeć się pamiątkowym fotografiom w takim towarzystwie!

A to nie koniec imprez w Bieszczadach. M.in. już w czwartek (17.08.) rozpoczyna się Bieszczadzki Festiwal Filmowy „Ale Czad!” w Dwerniku Chmielu i Zatwarnicy, zaś w najbliższy weekend (18-19.08.) w Cisnej odbędzie się XV Festiwal „Natchnieni Bieszczadem”. Warto wykorzystać jeszcze letnie dni…

XIV Dzień Żubra w Lutowiskach. Galeria zdjęć z imprezy

2. Edward Marszałek, autor książki „Sokoliki – ludzie bieszczadzkiego lasu”, opowiedział o jej bohaterach. (Fot. Aneta Jamroży)
3. Na widok lokalnych przysmaków, aż ślinka ciekła. (Fot. Aneta Jamroży)
Koncert zespołu U Studni
4. Zespół U Studni na Dniu Żubra w Lutowiskach. (Fot. Aneta Jamroży)
Dzień Żubra w Lutowiskach
5. Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina podczas imprezy w Lutowiskach zdradzili wiele „smaczków” ze świata bieszczadzkiej fauny i flory.. (Fot. Aneta Jamroży)
6. Zawody szachowe. (Fot. Aneta Jamroży)
Zawody drwali, Dzień Żubra w Lutowiskach
7. Zmagania drwali, jak zwykle przyciągnęły ciekawskich widzów. (Fot. Aneta Jamroży)
8. Na licznych stoiskach było co podziwiać. (Fot. Aneta Jamroży)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin