Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Dębica mówi „Ani Jednej Więcej”. Protest przed biurem posła PiS [ZDJĘCIA]

W manifestacji w Dębicy uczestniczyło 50 osób. (Fot. Dominik Łazarz)

Przed biurem posła PiS Jerzego Warzechy w Dębicy w czwartek zgromadzili się mieszkańcy, aby zaprotestować w ramach ogólnopolskiej akcji „Ani Jednej Więcej”. W manifestacji wzięło udział ok. 50 osób. 

Na początku głos zabrała Ewa Sawic z Dębickiej Rady Kobiet, która mówiła o tragedii Polek w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

Wśród przemawiających była także Alina Rzewuska, działaczka społeczna i wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy. Podkreślała, że kobiety muszą walczyć o swoje prawa, a także wzywała posła Jana Warzechę do debaty o prawach kobiet.

Podczas protestu „Ani jednej więcej” w Dębicy wybrzmiał też głos młodych. Przedstawicielka Stowarzyszenia Nowa Generacja Luiza Szymaszek mówiła, że młode kobiety boją się zajść w ciążę przez restrykcyjne prawo oraz apelowała do rządzącej partii o zmianę prawa aborcyjnego. Natomiast Dominik Łazarz podkreślał, że obecna władza łamie prawa kobiet.

– Jesienne wybory zdecydują czy pozostaniemy w UE. Jeśli tak, to spowoduje jeszcze większe problemy z poszanowaniem praw człowieka, a  zwłaszcza kobiet – podkreślał działacz społeczny.

Na zakończenie zebrani skandowali m. in. „Ani jednej więcej” czy „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy”. Wejście do biura PiS zostało obklejone plakatami dotyczącymi śmieci ciężarnych kobiet.

„Wstyd!”, „Jestem tu dla moich wnuczek” czy „Ani jednej więcej” głosiły napisy na transparentach uczestników dębickiej manifestacji. (Fot. Dominik Łazarz)
Protest przebiegał w spokojnej atmosferze. (Fot. Dominik Łazarz)
Jedna z pań trzymała transparent z imionami kobiet, które zmarły w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. (Fot. Dominik Łazarz)
Protestujące przyniosły swoje plakaty. (Fot. Dominik Łazarz)
Na ścianie przy biurze posła PiS, Jana Warzechy, naklejono zdjęcie Doroty, która zmarła będąc w 33. tygodniu ciąży. (Fot. Dominik Łazarz)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin