REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Jacek Żak, wieloletni szef prokuratury z Dębicy, odwołany przez Zbigniewa Ziobrę

o Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o odwołaniu z pełnienia funkcji Prokuratora Rejonowego w Dębicy. (Fot. archiwum)

Jacek Żak przestał pełnić punkcję Prokuratora Rejonowego w Dębicy. Decyzję o jego odwołaniu podjął Zbigniew Ziobro. Powodem miały być „zaniedbania w sprawie uporczywego nękania sąsiadów w gminie Czarna”.

To Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o odwołaniu z pełnienia funkcji Prokuratora Rejonowego w Dębicy. Powodem miały być zaniedbania w sprawie uporczywego nękania sąsiadów przez rodzinę K., do którego dochodziło w latach 2021-2023 w Żdżarach, w powiecie dębickim.

Z ustaleń Prokuratury Krajowej wynika, że w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy były prowadzone trzy postępowania w tej sprawie, które zakończyły się odmową wszczęcia postępowania i umorzeniami. 

– We wszystkich zakończonych sprawach ujawniono liczne uchybienia w tym bezczynność, a w zasadzie brak jakiegokolwiek działania, niewyczerpanie jakiejkolwiek inicjatywy dowodowej, niezabezpieczenie podstawowego materiału dowodowego, niezagwarantowanie równego traktowania stron procesowych, w szczególności w odniesieniu do pokrzywdzonego, nieprzestrzeganie terminów procesowych – stwierdza rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Dopiero po interwencji Prokuratury Krajowej Prokurator Rejonowy w Dębicy podjął wszystkie trzy zakończone śledztwa i połączył z czwartym prowadzonym jeszcze postępowaniem.

Rodzina z piekła rodem

Chodzi o rodzinę K., która zatruwała życie najpierw sąsiadce pani Beacie, a kiedy ta się wyprowadziła, robili to samo panu Antoniemu. Wtedy trójka oskarżonych została prawomocnie skazana. Jednak Sąd Najwyższy, na skutek kasacji, uchylił wyroki sądów I i II instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Wtedy rodzina z piekła rodem poczuła się bezkarna. Rodzina K.  obrażała w sieci także i samego prokuratora. Jeździła za nim po mieście, a na Facebooku opublikowała zdjęcia jego samochodu.

Decyzja o zatrzymaniu rodziny K., była decyzją prokuratora Jacka Żaka. Natomiast prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła w lipcu zarzuty trzem osobom: 72-letniej Małgorzacie K., 40-letniemu Andrzejowi K. i 36-letniej Małgorzacie K.

Odpowiedzą za nękanie i grożenie pozbawieniem życia sąsiadom. Grozi za to do 8 lat więzienia. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

Prokurator Jacek Żak nadal w prokuraturze

Prokurator Jacek Żak nie odebrał w piątek telefonu. Szefował dębickiej prokuraturze od 11 listopada 2005 roku. Prokuratorem został w 1996 r. 

Informacja o  odwołaniu tak zasłużonego i doświadczonego prokuratora ze stanowiska jest sporym zaskoczeniem. Niektórzy w środowisku prawniczym twierdzą, że to element kampanii wyborczej Ziobry.

Prokurator Żak cieszył się bardzo dobrą opinią wśród mieszkańców. Jak poinformował prok. Krzysztof Ciechanowski z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Prokurator Jacek Żak nadal pozostaje w dębickiej prokuraturze.

– Nie będzie pełnił funkcji jej szefa – uściśla.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin