Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Ogródki działkowe na własność?

brama wjazdowa do ogródków działkowych
Działki można byłoby uratować przed deweloperami, którzy na ich terenach chcą budować bloki, gdyby przekazane były na własność mieszkańcom. (Fot. Wit Hadło)

Działkowcy od lat walczą o prawo własności do swoich działek. Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej obiecują pomoc i na obietnicach się kończy.

Jeśli ogródki działkowe zostaną przekazane na własność, to takie przepisy wprowadzą ustawowy zakaz przekształcania i likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Dzięki temu nie będzie już możliwa budowa w ogródkach działkowych dróg czy bloków. Pojawiła się już taka propozycja i gdyby weszła w życie, to nie dochodziłoby już do takich sytuacji, że deweloperzy kosztem działkowców budowaliby, co tylko zechcą.

Taka ochrona ogródków działkowych będzie możliwa przy zachowaniu zapisów, że zarządcą części wspólnych musi być dalej dotychczasowe stowarzyszenie ROD. To byłoby zabezpieczone ustawowo. Żaden deweloper nie będzie mógł zmienić czy przekształcić rodzinnych ogrodów. To podobnie, jak było przy wykupie mieszkań spółdzielczych na własność, gdzie dalej zarządcą pozostaje spółdzielnia, a w tym przypadku dalej zarządcą będzie ROD. Dzięki temu rozwiązaniu, posiadacze ogródków będą mieli poczucie bezpieczeństwa.

Pojawiła się też konkretna propozycja bonifikaty dla nabywców działek w wysokości 99 proc. i dodatkowe wsparcie ze strony państwa, czyli mniej więcej ok. 1 tys. zł mógłby wynosić wykup takiego ogródka działkowego. Łatwiej tworzone byłyby ROD-y, a wsparcie pochodziłoby ze Skarbu Państwa, jako zabezpieczenie nowych ogródków w media. Wówczas mogłoby powstać więcej ROD-ów.

Działkowcy: można byłoby uratować ogródki

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy zarząd okręgu podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie.

– Komisaryczny Okręgowy Zarząd Podkarpacki PZD w Rzeszowie informuje, iż przygotowuje swoje stanowisko odnośnie do przekazania mieszkańcom ogródków działkowych na własność. Po przekazaniu, gdzie i kiedy pojawiła się taka propozycja – poinformował nas Marcin Pszonka, wiceprezes Zarządu Komisarycznego Okręgu Podkarpackiego PZD.

Zwróciliśmy się z tym samym pytaniem do przedstawiciela jednego z rzeszowskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

– Nic nie wiem na temat oświadczenia komisarycznego zarządu o przygotowywaniu stanowiska co do przekazania działek mieszkańcom na własność – stwierdził Adam Łosicki, prezes ROD „Małopolanin” w Rzeszowie. – Gdyby jednak takie przepisy weszły w życie, to udałoby się uniknąć sytuacji sprzed ponad dwóch lat, do jakiej doszło w naszym ogrodzie. Wtedy, w związku z budową drogi przez ogródki w ROD „Małopolanin”, zlikwidowano dwie działki, a sześć kolejnych okrojono o połowę. Droga od ul. Krajobrazowej do Wyspiańskiego powstała kosztem ogródków działkowych. Ich właściciele płakali, krzyczeli, ale ich protesty na nic się zdały.

Takie zabezpieczenie ustawowe (przekazanie na własność mieszkańcom ogródków) uniemożliwiłoby też budowę tam bloków.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin