Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Protest rolników zawieszony! W Rzeszowie podpisano porozumienie. Będą dopłaty do kukurydzy 

Rolnicy protestujący na granicy z Ukrainą w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie
Do podpisania porozumienia doszło w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. W rozmach przewodniczyła wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. (Fot. archiwum Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie )

W sobotę w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podpisano porozumie w sprawie zawieszenie protestu rolników przy granicy z Ukrainą. Będą m.in. dopłaty do kukurydzy. Czy to oznacza, że kolejki na granicy znikną? 

Protest rolników rozpoczął się w listopadzie. W wigilię Bożego Narodzenia, po rozmowach z przedstawicielami rządu w Medyce, został zawieszony. Wtedy minister rolnictwa zapewnił, że postulaty protestujących zostaną spełnione. Ale po Nowym Roku nadal nic się nie działo. Podkarpacka Oszukana Wieś 4 stycznia 2024 roku powróciła do protestowania. Sytuacja zaczęła robić się bardzo poważna, bo kolejki tirów zaczęły sięgać pod Rzeszów.

Porozumienie w święto Trzech Króli

6 stycznia, w święto Trzech Króli, minister Czesław Siekierski przyjechał do Rzeszowa. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim spotykał się z przedstawicielami Podkarpackiej Oszukanej Wsi. I podpisał porozumienie z liderem rolników.

Roman Konarów oświadczył, że 

z chwilą podpisania porozumienia protest zostaje zawieszony na czas niezbędny do zakończenia procesu legislacyjnego i uzyskania zgody Komisji Europejskiej.

Minister zaś obiecał zrealizowanie postulatów protestujących rolników: 

  • uruchomienie dopłat do kukurydzy w wysokości 1 mld zł, 
  • zwiększenie akcji kredytowej do kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł
  • oraz utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023 (miał on wzrosnąć o o 21 proc.). 

Na dokumencie porozumienia widnieje także podpis wojewody podkarpackiej Teresy Kubas-Hul. Ona zobowiązała się do powołania zespołu doradczego do spraw rolnictwa z udziałem rolników, reprezentujących organizacje działające na rzecz wsi i rolnictwa. 

To nie koniec problemów na granicy z Ukrainą 

Ale to nie koniec okupowania przejść granicznych z Ukrainą. Protest kontynuują przewoźnicy.

Przewodniczący Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemar Jaszczur w rozmowie z portalem WNP.pl zapowiedział przedstawienie rządowi rozwiązania problemu, które mogłoby zakończyć protest. Oni, w przeciwieństwie do rolników, nie mieli świąteczno-noworocznej przerwy od blokowania granicy. Ich protest trwa od 6 listopada. Domagają się m.in. przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników, które zniosła umowa Unii Europejskiej z Ukrainą.

Czas oczekiwania nadal spory

W niedzielę, portal granica.gov.pl podał, że czas oczekiwania w kolejce do granicy w Medyce to ok. 55 godzin (sobotę było to o 10 godzin więcej). Na przejazd czekało 710 samochodów.

W Korczowej w kolejce ustawionych było natomiast ok. 450 ciężarówek. Protestujący na bieżąco przepuszczają transporty z pomocą walczącej z Rosja Ukrainie. 

_____

PRZECZYTAJ TEŻ: Święta Bożego Narodzenia na granicy… cierpliwości. Trwa protest

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin