REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Rolnicy wrócili na granicę w Medyce. Blokada wznowiona

Kolejka tirów jadących na granicę z Ukrainą
Rolnicy z Oszukanej Wsi wznowili blokadę na przejściu granicznym w Medyce. (Fot. TVN24)

Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi po przerwie świąteczno-noworocznej wznowili w czwartek (4 stycznia) protest na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce.

Uczynili to, mimo że nie kryją zadowolenia ze spotkań z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Czesławem Siekierskim oraz wojewodą podkarpacką, Teresą Lubas-Hul. Dlaczego więc znów protestują? Bo chcą gwarancji zrealizowania ich postulatów na piśmie, czyli podpisania dwustronnego porozumienia między rolnikami i rządem.

Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi na granicy w Medyce
Lider protestu Roman Kondrów mówi, że jest cały czas „na łączach z ministerstwem”. – Chcemy teraz podpisać dwustronne porozumienie między ministerstwem a rolnikami z Podkarpackiej Oszukanej Wsi. Jeśli takie porozumienie zostanie podpisane, protest zostanie zawieszony na czas, kiedy nasze postulaty zostaną zrealizowane – zapowiedział. (Fot. Monika Kamińska)

Podkarpacka Oszukana Wieś wznawia blokadę

Działacze Podkarpackiej Oszukanej Wsi medyckie przejście graniczne blokowali od 23 listopada do 23 grudnia. Później protest przerwali, by – jak podkreślali – umożliwić Ukraińcom spędzenie spokojnie i godnie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Teraz do niego wrócili, mimo że deklarują, iż z Czesławem Siekierskim, szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Donalda Tuska, rozmawiało się im bardzo dobrze. Minister Siekierski w środę (3 stycznia) opublikował pismo, w którym zapowiedział realizację trzech ich głównych postulatów. Rolnicy w tym samym dniu odbyli owocne rozmowy z wojewodą podkarpacką Teresą Kubas-Hul.

– Jesteśmy zadowoleni z rozmów zarówno z ministrem jak i wojewodziną – powiedział Roman Kondrów, jeden z liderów Podkarpackiej Oszukanej Wsi.

– Pan minister powiedział, że jesteśmy jego rolnikami, a on jest naszym ministrem i chwalimy go za to. Ale trzeba podkreślić, że z tych rozmów powstała jedynie notatka robocza, która powstała na granicy – podkreślił.

– Chcemy podpisać porozumienie dwustronne. Jeśli takie powstanie, to ten protest będzie zawieszony, aż postulaty zostaną zrealizowane – zapewnił.

Kondrów dodał, że do czasu podpisania porozumienia między rolnikami i rządem protest polegający na przepuszczaniu trzech samochodów na godzinę na granicy z Ukrainą będzie kontynuowany.

Rolnicy chcą dopłat i mniejszych podatków

Czego chcą rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi? Ich główne postulaty to:

  • dopłaty do kukurydzy,
  • zwiększenie o 2,5 miliarda akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych
  • oraz obniżenie podatku rolnego na 2024 rok.

– Rządzący mówią o spełnieniu naszych żądań. Ale jeśli chodzi o podatek rolny to wygląda tak, że w 2025 roku wójtowie dostana rekompensatę. Tyle że to w ogóle nie jest ustalane. Nie podjęto żadnych rozmów z wójtami – mówił podczas wznowionego protestu kolejny przedstawiciel demonstrujących, Zenon Sanocki.

Pomimo, że protest na granicy w Medyce trwa, obie strony, czyli rządowa i Podkarpacka Oszukana Wieś podkreślają, że liczą na porozumienie. Rolnicy dodatkowo przypominają, że z poprzednim rządem, to jest rządem PiS, nie było żadnych poważnych rozmów o realizacji ich postulatów.

_____

ZOBACZ TAKŻE: Konwoje tirów „zamieszkały” już pod Rzeszowem

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin