Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Nowy most kolejowy w Przemyślu rośnie jak na drożdżach

W Przemyślu powstaje most kolejowy
Oficjalnie prace nad nowym mostem kolejowym w Przemyślu mają zakończyć się na początku przyszłego roku. Koszt inwestycji to około 70 mln. złotych. (Fot. Archiwum)

Wrze praca przy budowie nowego mostu kolejowego w Przemyślu na Sanie. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że pociągi będą jeździć po nowym obiekcie już w tym roku.

– To bardzo ważna inwestycja dla całego Podkarpacia, która umożliwi dojazd do Przemyśla szybkiego pociągu. To miasto w ostatnim czasie stało się bardzo ważnym węzłem komunikacji międzynarodowej. To tutaj setki tysięcy uchodźców przechodziło przez dworzec i korzystało z naszych kolei – mówił podczas specjalnej konferencji zwołanej przez PKP PLK Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Według realizowanego już od kilku miesięcy projektu nowy most kolejowy w Przemyślu wizualnie będzie podobny do zabytkowego „staruszka” i umieszczony pomiędzy dwoma jego rozsuniętymi „nitkami”. Stara konstrukcja będzie zagospodarowana jako ścieżka pieszo rowerowa oraz część muzealna poświęcona kolejnictwu.

ZOBACZ TEŻ: Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu już działa. Wejdź do podziemi!

– Nasza spółka realizuje największy w historii program modernizacji infrastruktury w całej Polski. Oprócz budowy szlaków kolejowych, budowy przystanków, przebudowy stacji kolejowych modernizujemy i budujemy od nowa ważne obiekty, jakimi są mosty. Ten most w Przemyślu ma 160 lat (mowa o starym zabytkowym moście kolejowym przyp. autora) i był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Również dzisiaj pełni bardzo ważną funkcję w ruchu krajowym i międzynarodowym – stwierdził podczas konferencji Mateusz Wanat, dyr. regionu południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dotychczas udało się już wybudować po zachodniej stronie mostu  nowe przyczółki i dwa filary, zaś prace przy budowie wschodnich podpór są na ukończeniu.

– Prace wykonywane są zgodnie z harmonogramem. Wybudowane są już nowe konstrukcje podpór. Jeden z obiektów został już nasunięty na nowe podpory. Prace z nowym obiektem rozpoczniemy w maju. Będzie montowana konstrukcja stalowa, która powstaje ona w zakładach stalowych. Pod koniec roku oddamy dwa nowe obiekty – wyjaśnił dyr. Wanat.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin