REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Ogromne emocje wokół nowej płyty przemyskiego Rynku

Wyremontowany Rynek w Przemyślu
Przemyski Rynek po przebudowie wygląda teraz tak. Jednym się podoba, innym nie. (Fot. Archiwum)

Nowa płyta Rynku w Przemyślu wzbudza niemałe emocje. Jednym bardzo się podoba, innym – wręcz przeciwnie. Szef klubu radnych PiS przemyskiej Rady Miejskiej, Maciej Kamiński napisał do prezydenta miasta, Wojciecha Bakuna interpelację, w której pyta o możliwość zmiany wyglądu płyty Rynku. Na Facebooku zaś pyta mieszkańców czy podpisaliby skierowaną do włodarza miasta petycję w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz referendum dotyczącego przywrócenia wyglądu Rynku do stanu sprzed „lat wcześniejszych”.

Swego czasu ówczesne władze Przemyśla miały pomysł, by zmienić wygląd przemyskiego Rynku. Mowa była nawet o „wypłaszczeniu” jego pochyłej płyty. Nie podobało się to mieszkańcom, a także miłośnikom Przemyśla z innych miast. W 2009 r. zorganizowano referendum lokalne, w którym zapytano mieszkańców o przebudowę Rynku. Choć wydawałoby się, że przemyślanie tłumnie pójdą do głosowania i opowiedzą się przeciwko zmianom, tak się nie stało.

Referendum okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która dla wynosi minimum 30 procent uprawnionych do głosowania. Władze Przemyśla pomysł przebudowy Rynku zarzuciły. Wrócił on jednak w związku z rozbudową i rewitalizacją Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. To właśnie realizacja tego projektu wykonywanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wymusiła rozebranie części przemyskiego Rynku.

Przy okazji prac dokonano też odkryć archeologicznych. Wobec takiej sytuacji uznano, że warto Rynek zmodernizować. Nowy jednym się podoba, innym – jak to w życiu bywa – nie.

Maciej Kamiński pisze do mieszkańców

W Internecie trwa burzliwa dyskusja, w którą włączył się także szef klubu PiS w przemyskiej Radzie Miejskiej, Maciej Kamiński.

– Szanowni Mieszkańcy Naszego pięknego Miasta, w związku z licznymi negatywnymi głosami i sygnałami dotyczącymi obecnego wyglądu Naszego Rynku oraz z prośbą o działanie i interwencje w tej sprawie chciałbym wiedzieć co myślicie o: Petycji do Pana Prezydenta w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz referendum w dotyczącej przywrócenia wyglądu rynku do stanu z lat wcześniejszych w oparciu o propozycje większości mieszkańców? Podpiszecie? – napisał na swoim facebookowym profilu (pisownia oryginalna).

Odzew na apel szefa klubu PiS jest dość mizerny. Jego post doczekał się do wczorajszego południa raptem kilkunastu reakcji. Radny Kamiński na tym jednak nie zamierza poprzestać i wystosował do prezydenta Bakuna interpelację, w której pyta go:

– Czym się sugerowano jeśli chodzi o wygląd/przebudowę części rynku? Czy przebudowa rynku była konsultowana z Mieszkańcami? Jaki jest całkowity koszt tej inwestycji i ile pochodzi ze środków z budżetu miasta? Czy według Pana obecna forma, która praktycznie powstała jest adekwatna do oczekiwań Naszych Mieszkańców, biorąc pod uwagę kwestie zieleni, drzew, tradycji i historii Naszego pięknego rynku – czytamy w interpelacji radnego Kamińskiego (pisownia oryginalna.

Dalej zwraca się on do prezydenta Bakuna o możliwość zmiany wyglądu kwestionowanej przez mieszkańców części Rynku w oparciu o konsultacje społeczne.

Przebudowa Rynku w Przemyślu kosztowała ponad 2 mln zł

Prezydent Bakun jeszcze na interpelację nie odpowiedział, ale nie uchylał się od odpowiedzi na różne pytania dotyczące przebudowy Rynku w dyskusjach w Internecie. Można się z nich dowiedzieć np. co musiało zostać wykonane, by pozostać w zgodzie z nakazami Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Beaty Kot, powołanej, przypomnijmy, przez wojewodę z tej samej co radny Kamiński partii, czyli z PiS.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla: nie jestem pupilem żadnej partii

Z wypowiedzi prezydenta Wojciecha Bakuna można się też dowiedzieć, co jeszcze w kwestii zieleni zostanie zrobione na Rynku. Koszt jego przebudowy to ok. 2 mln 345 tys. zł. Szczegóły poznamy pewnie, gdy prezydent Bakun odpowie na interpelację radnego Kamińskiego.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin