REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 23 lutego 2024

Radni zgodzili się na zakup synagogi od Gminy Żydowskiej

Budynek synagogi w Dębicy na Podkarpaciu
Władze Dębicy kupią od krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej niszczejący budynek synagogi i go wyremontują. (Fot. UM Dębica)

Wreszcie, za trzecim razem, radni zgodzili się na zakup synagogi nowomiejskiej w Dębicy od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczą 380 tys. zł. Remont kosztował będzie 6 mln zł.

Zabytkowa synagoga znajduje się na czteroarowej działce w centrum Dębicy. Do tej pory nie udało się większością głosów opowiedzieć za zakupem tego budynku. Swoje obawy wyrażali radni PiS. Jerzy Polniaszek przekonywał, że nie jest przekonany do przejęcia synagogi, bo rok temu gmina przejęła cmentarz i jest on zaniedbany.

– Najpierw trzeba wyremontować nekropolię, a dopiero później kupować zabytek od gminy żydowskiej, który też musi być poddany renowacji. Nie można skakać z jednego na drugie, bo nic nie będzie wykończone – stwierdził.

Mimo apelu radnych PiS-u za trzecim podejściem większość radnych zagłosowała za przejęciem synagogi. „Za” było 12 radnych, 3 przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Synagoga w Dębicy niszczeje od lat

Po zakupie od krakowskiej gminy żydowskiej, synagogę przy ul. Krakowskiej w Dębicy trzeba będzie wyremontować, bo obiekt od lat niszczeje. Remont dawnej bożnicy będzie kosztował 6 mln zł. Pieniądze na inwestycję władze miasta chcą zdobyć z Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego. Wymienić trzeba dach, wykonać instalację elektryczną, centralne ogrzewanie i wentylację. Budynek trzeba będzie jeszcze wyposażyć w odpowiedni sprzęt. 

XVIII wieczna synagoga przeznaczona zostanie na potrzeby kulturalne. Będzie się w niej mieścić Muzeum Regionalne, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy.

Były też głosy, że skoro Gmina Wyznaniowa Żydowska nie była w stanie wyremontować tego zabytku, to powinna samorządowi dębickiemu przekazać go za symboliczną złotówkę. W końcu jednak zdecydowano, żeby za niespełna 400 tys. zł synagogę kupić. W 2024 r. roku będą mogły rozpocząć się prace przy odnowie synagogi. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin