REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Rosyjscy szpiedzy staną przed sądem. Mieli działać w Przemyślu i Rzeszowie

Dziewięciu rosyjskich szpiegów planowało m.in. na Podkarpaciu akty sabotażu i dywersji, przede wszystkim wobec pomocy militarnej dla Ukrainy. Zostali zatrzymani przez ABW. (Fot. abw.gov.pl)

Do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 osobom wchodzącym w skład rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która działała na Podkarpaciu. Montowali kamery na przejazdach transportów militarnych i zajmowali się propagandą przeciwko Polsce.

Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– 16 rosyjskich szpiegów staje przed sądem. Lubelscy prokuratorzy skierowali właśnie akty oskarżenia przeciwko członkom groźnej siatki szpiegowskiej. Na zlecenie rosyjskiego wywiadu prowadzili działania wywiadowcze wokół portów morskich i jednostek militarnych, przygotowywali akty dywersji, a także podejmowali działania propagandowe przeciwko Polsce – poinformował Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny.

Kim byli rosyjscy szpiedzy?

Wszyscy zatrzymani to obcokrajowcy ze Wschodu. Głównie pochodzący z Białorusi i Kazachstanu. Byli to m.in. sportowcy czy studenci. 15 z nich jest w areszcie. Jeden odpowiada z wolnej stopy.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju – informuje Prokuratura Krajowa.

Montowali kamery

Na czym polegały ich „zadania” na Podkarpaciu? M.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich.

– Na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie – podaje prokuratura.

W praktyce mieli oni montować kamery na trasach, gdzie poruszały się transporty wojskowe, czy tworzyć propagandę przeciwko Polsce. Byli werbowani przez internet. A za swoją prace, sowicie ich wynagradzano.

Teraz mogą otrzymać kare nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

_____

ZOBACZ TEŻ:

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin