REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

„Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać”. Protesty w Polsce i na Podkarpaciu

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce, przez cały kraj przetoczyła się fala manifestacji. Na zdjęciu Strajk Kobiet w Rzeszowie. (Fot. Wit Hadło)

Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu, do której doszło w maju br. wstrząsnęła całą Polską. Wielu uważa, że kobieta mogłaby nadal żyć, gdyby lekarze rozważyli przerwanie jej ciąży. W środę w całym kraju, w tym także na Podkarpaciu m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Stalowej Woli, Jaśle zorganizowane zostaną protesty. – Ile razy napiszemy na kartonach „Nie jestem inkubatorem? Ile razy będziemy musiały jeszcze pisać „Żądamy lekarzy, nie misjonarzy? – pytają organizatorzy rzeszowskiego marszu.

Przypomnijmy – z powodu wstrząsu septycznego zmarła 33-letnia Dorota. Kobieta spodziewała się dziecka, była w piątym miesiącu ciąży. Jej bliscy uważają, że tej tragedii można było uniknąć, gdyby lekarze z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu zdecydowali się przerwać ciążę.

Ani Jednej Więcej. Marsz w Rzeszowie

W środę (14.06.), o godz. 18, na Rynku w Rzeszowie koło pomnika Tadeusza Kościuszki, odbędzie się manifestacja pod hasłem „Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać”. Następnie zgromadzeni przejdą się do al. Lubomirskich, gdzie mieści się Okręgowa Izba Lekarska. Tam zostaną zapalone symboliczne znicze. Trasa marszu przebiegnie przez: przez ul. Kościuszki, a następnie ul. 3-go Maja.

FELIETON MONIKI KAMIŃSKIEJ: Ani jednej więcej! To musi się skończyć!

Organizatorzy rzeszowskiej manifestacji zachęcają do przyniesienia transparentów.

– Tam gdzie nie ma legalnej aborcji, tam kobiety umierają w szpitalach, bo personel medyczny zamiast ratować nasze życie i zdrowie czeka aż wojewódzki konsultant przyjdzie do pracy i łaskawie zezwoli na zabieg. Żeby potem można było na kogoś zrzucić – uważają przedstawiciele rzeszowskiej Manify.

Zadają też pytania: Ile razy napiszemy na kartonach „nie jestem inkubatorem!”? Ile razy będziemy musiały jeszcze pisać „żądamy lekarzy, nie misjonarzy? Ile jeszcze matek straci córki? Ile jeszcze dzieci straci matki? Ile jeszcze mężów i partnerów straci żony i partnerki? Jeszcze za mało umarło nas? Przestańcie nas zabijać! – apelują.

Manifestacja "Ani Jednej WIęcej" w Rzeszowie
Ile jeszcze matek straci córki? Ile jeszcze dzieci straci matki? – pytają organizatorzy protestów. Na zdjęciu Strajk Kobiet w Rzeszowie. (Fot. WIt Hadło)

Protest w Tarnobrzegu i innych podkarpackich miastach

O uczestnictwo w proteście apelują także organizatorki wydarzenia w Tarnobrzegu. Tam manifestacja rozpocznie się o godz. 18 na Placu Bartosza Głowackiego koło pomnika Bartosza.

– Przynieś transparent z hasłem. Przynieście ze sobą znicze. Pójdziemy na spacer pod biuro PiS przy ul. Sandomierskiej, gdzie zostawimy znicze. Tam zakończymy spontaniczny spacer – apelują Katarzyna Paluch, Justyna Uchańska i Joanna Topolnicka.

W Stalowej Woli protest rozpocznie się w środę o godz. 18:30 przy Sądzie Rejonowym.

W Krośnie o godz. 18 na Rynku.

Manifestuje cała Polska

W środę o godz. 18 protesty odbędą się nie tylko na Podkarpaciu. Na liście polskich miast, która we wtorek wciąż nie była zamknięta znalazły się m.in.: Warszawa, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Kielce, Gdańsk, Toruń. Więcej informacji na Facebooku „Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać”

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin