Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Będzie choinka, świecące filiżanki i igloo. Świąteczne ozdoby w Rzeszowie już 1 grudnia

W tym roku rzeszowscy urzędnicy postanowili przyoszczędzić na bożonarodzeniowym oświetleniu miasta. Ale na Rynku i tam ma być pięknie. (Fot. Wit Hadło)

17-metrowa choinka udekorowana ponad 34 tys. lapkami LED, święcące filiżanki i dekoracja w kształcie igloo. Miasto zdecydowało, że na tegoroczne ozdoby świąteczne wyda o połowę mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Zakupione zostaną też dodatkowe ozdoby świąteczne. W najbliższych dniach dowiemy się, gdzie staną.

1 grudnia centrum Rzeszowa tradycyjnie rozbłyśnie dekoracjami bożonarodzeniowymi. Na rzeszowskim Rynku ustawiona zostanie wysoka na prawie 17 metrów choinka. Udekorowana będzie bombkami w kolorach: srebrnym, błękitnym i turkusowym. Jej gałęzie będą oświetlone punktami LED, których będzie ponad 34 tysiące.

Na głównym placu miasta pojawi się także świetlna dekoracja w formie obrotowych filiżanek z siedziskami. Już w ubiegłym roku zrobiła ona furorę wśród mieszkańców Rzeszowa. Ozdobione zostaną także latarnie znajdujące się na Rynku.

– Świetlne, bożonarodzeniowe dekoracje pojawią się także na deptakach: ul. 3 Maja i Kościuszki, na ul. Matejki oraz na placu Farnym. Na ul. 3 Maja ustawiona będzie także dekoracja w formie igloo, przy której będą dwie choinki – wylicza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów tnie koszty. Bożonarodzeniowych światełek będzie mniej

Ulegając naciskom organizacji społecznych i radnych, miasto zaplanowało, że w tym roku na świąteczne ozdoby wyda 700 tys. zł. Dla porównania w roku ubiegłym za światełka zapłaciliśmy ok. 1,4 mln zł.

– W ubiegłym roku, a także w latach wcześniejszych, wielu mieszkańców Rzeszowa sygnalizowało konieczność zmniejszenia liczby dekoracji w związku m.in. z drastycznymi podwyżkami cen energii, wysoką inflacją, zmniejszeniem dochodów samorządów – wyjaśnia Artur Gernand.

Dlatego w tym roku na świąteczne ozdoby w budżecie Rzeszowa zarezerwowano prawie o połowę mniej pieniędzy niż w roku 2022.

Zgłosiło się pięć firm

Do świątecznego oświetlenia Rzeszowa zgłosiło się pięć firm. Najniższą ofertę złożyła firma Adal Kozich Głów – 479 tys. zł, kolejna była oferta z firmy Polamp z Giżycka – 513 tys. zł. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe IBN z Zabrza chciało oświetlić nam miasto za ok. 584 tys. zł, a firma Odeon z Gliwic za 583 tys. zł. Najwyższą ofertę złożyła współpracująca już z miastem firma Multidekor z Piastowa ok. 650 tys. zł.

Ostatecznie zdecydowano, że Rzeszów na święta udekoruje firma ADAL za 479 tys. zł.

– W związku z tym, że wybrana oferta jest sporo niższa od kwoty, która została zapisana w budżecie, zapadła decyzja o tym, by część oszczędności przeznaczyć na dodatkowe świąteczne elementy świetlne – dodaje pracownik kancelarii prezydenta Fijołka.

W ciągu kilku najbliższych dni zapadnie decyzja o tym, gdzie one się pojawią.

Bożonarodzeniowe ozdoby na ulicach i placach Rzeszowa rozbłysną 1 grudnia. Będą cieszyć mieszkańców, tak jak w ubiegłym roku – do 31 stycznia przyszłego roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin