Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Dlaczego samorząd Rzeszowa nie dostał kasy na zabytki? Rząd się tłumaczy

Willa przy ul. Unii Lubelskiej w Rzeszowie, w której mieści się placówka opiekuńczo-wychowawcza
Willa przy ul. Unii Lubelskiej w Rzeszowie ma ponad 100 lat. Potrzebuje remontu. (Fot. Wit Hadło)

– Nie wiemy, jakie były kryteria przyznawania tych środków. Stracili na tym mieszkańcy Rzeszowa. To jest cios w nich – ubolewał Tomasz Kamiński, miejski rady z Klubu Rozwój Rzeszowa, stojąc przed Placówką Opiekuńczo-Wychowaczą w Rzeszowie, której budynek wymaga remontu, ale pieniędzy nie dostał. – Z uwagi na skalę zainteresowana nie było możliwości objęcia dofinansowaniem z Programu wszystkich złożonych wniosków – tłumaczą pracownicy Centrum Informacyjnego Rządu.

Przypomnijmy. Samorząd Rzeszowa złożył wnioski o dofinansowanie trzech budynków. Willi dr Henryka Hanasiewicza, w którym mieści się Placówka Opiekuńczo-Wychowacza oraz dwóch kamienic: na ul. 3 Maja oraz na ul. Króla Kazimierza.

Na każdy z tych obiektów Rzeszów chciał dostać 3,5 mln zł dofinansowania z rządowego programu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wkład własny miał wynieść po 500 tys. zł. Żaden z wniosków jednak nie przeszedł.

– Nie wiemy, jakie były kryteria przyznawania tych środków. Stracili na tym mieszkańcy Rzeszowa, To jest cios w nich – ubolewał Tomasz Kamiński, podczas zorganizowanej przed zabytkowym budynkiem konferencji prasowej.

Na płocie razem z kolegami z klubu, wywiesił ogromny baner. Z hasłem: „Rząd PiS nie dał pieniędzy na modernizację tej placówki opiekuńczo-wychowawczej”.

Ogromne zainteresowanie. Rzeszów miał pecha

Jak na to odpowiadają rządzący?

– Przy podziale środków starano się uwzględniać przede wszystkim obiekty zabytkowe szczególnie ważne ze względów historycznych, posiadanej wartości artystycznej czy pełnionej funkcji społecznej – tłumaczą pracownicy Centrum Informacyjnego Rządu.

I dodają, że brano pod uwagę m.in. domy opieki społecznej, szpitale, szkoły, jak również obiekty sakralne, które posiadają bardzo wysoką wartość historyczną. A także zamki, pałace, dwory, biblioteki czy muzea.

Dlaczego więc Rzeszów musiał obejść się smakiem dofinansowania renowacji zabytków, pokrywającego 98 proc. inwestycji?

– Z uwagi na skalę zainteresowana nie było możliwości objęcia dofinansowaniem wszystkich złożonych wniosków – tłumaczą pracownicy Centrum Informacyjnego Rządu.

I podkreślają, że bezbłędne wypełnienie wniosku, który spełniał wymogi formalne nie było równoznaczne z uzyskaniem dofinansowania. Centrum Informacyjne Rządu posumowało, że do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, samorządowcy złożyli ponad 11 tys. wniosków. Na kwotę dofinansowania blisko 14 mld zł. Dofinansowano mniej niż połowę. Było to 4 807 wniosków na kwotę ponad 2,5 mld zł.

– Zainteresowanie samorządów uzyskaniem dofinansowania z programu, było ogromne – przekonują urzędnicy.

Będą kolejne szanse na pieniądze

O przyznaniu środków decydowała specjalna komisja. Ostateczną listę inwestycji objętych dofinansowaniem, zatwierdził Prezes Rady Ministrów. Na pocieszenie urzędnicy informują, że zostały już uruchomione kolejne nabory do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Samorządy swoje wnioski mogą składać do 16 sierpnia.

– Dodatkowo są otwarte nabory w Rządowym Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych – przypominają pracownicy Centrum Informacyjnego Rządu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin