Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Klub radnych PiS przeciwko uchwale o Janie Pawle II

Rzeszowski ratusz, siedziba prezydenta i Rady Miasta Rzeszowa
Jednego dnia w rzeszowskim ratuszu głosowano nad dwoma ustawami dotyczącymi Jana Pawła II. (Fot. Archiwum)

Praktycznie w ostatniej chwili radni Rozwoju Rzeszowa oraz Kolacji Obywatelskiej w Radzie Miasta Rzeszowa zgłosili swój projekt uchwały, zawierającej oświadczenie nt. stanowiska dot. pamięci o św. Janie Pawle II. To bez wątpienia odpowiedź na pomysł radnych PiS, którzy chcieli oddać hołd świętemu. Pierwsza uchwała przeszła, drugą odrzucono.

Pod pierwszą uchwałą dotyczącą papieża Jana Pawła II podpisali się Witold Walawender, Robert Walawender z Rozwoju Rzeszowa oraz Marcin Deręgowski i Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej.

Czytamy w niej:

„Rada Miasta Rzeszowa docenia nauczanie i działalność św. Jana Pawła II na rzecz dziedzictwa Polski i Europy i całego globu. W tym znaczącej jego roli w dążeniu Polaków do odzyskania wolności i Niepodległości. Z najwyższym uznaniem odnosi się także do jego dorobku jako zwierzchnika Kościoła Katolickiego”.

W uchwale rzeszowski radnych jest też nawiązanie do głośnego materiału telewizji TVN. Jego autorzy oskarżają Karola Wojtyłę o rzekome tuszowanie pedofilii wśród księży:

„Rada Miasta Rzeszowa nie jest upoważniona do oceny pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji o jego działalności w czasie, gdy był ordynariuszem diecezji krakowskiej”.

Marcin Fijołek z PiS: to umywanie rąk!

Marcin Fijołek, rzeszowski rady PiS, wskazał sprzeczność w treści uchwały zaproponowanej przez Rozwój Rzeszowa i Koalicję Obywatelską.

– W pierwszym paragrafie uchwała docenia działalność i nauczanie świętego, a w kolejnym punkcie następuje dyskredytowanie i zdystansowanie się od tego – mówił spokojnie radny PiS. – Taka treść uchwały jest niczym innym, jak umyciem rąk wobec ostatnich prób zdyskredytowania Jana Pawła II.

– Nasz klub uchwały w takim kształcie nie poprze. Uważam, że są w naszym życiu wydarzenia, osoby wobec których nie możemy stanąć z boku i obojętnie się nim przyglądać –  przemawiał tonem kaznodziei Marcin Fijołek. – Chciałbym życzyć wszystkim nam, po powrocie do domu, każdy z nas mógł powiedzieć, że na dzisiejszej sesji zachował się jak trzeba  – zakończył radny nawiązując do słów Inki, skazanej na dwukrotną karę śmierci.

Andrzej Dec: wypowiedź Marcina Fijołka była alogiczna

Głos zabrał Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który powiedział, że wypowiedź Marcina Fijołka była „alogiczna”.

– Ani nie nie jest to w naszych kompetencjach, ani nie znamy szczegółów, nie mamy warsztatu historycznego. Jest oczywiste, że nie zajmowanie stanowiska byłoby racjonalne. Ten projekt uchwały jest kompromisem pomiędzy bardzo różnymi postawami oceny tej sytuacji pośród naszych radnych od lewa do prawa. Wielu z nas nie jest usatysfakcjonowanych tą treścią, ale tylko tyle udało się nam uzgodnić. Gdybyśmy chcieli wywołać szeroką dyskusję na ten temat, to myślę że temperatura tej sali by się bardzo gwałtowanie podniosła, a myślę że nie wato tego robić – uważa Andrzej Dec.

Ostatecznie uchwała dotycząca pamięci o Janie Pawle II została w Rzeszowie przyjęta 16 głosami. Przeciw było 9 radnych klubu PiS.

Radni PiS zaproponowali swoją uchwałę o papieżu. Nie przeszła

Po godz. 16 odbyła się sesja nadzwyczajna i głosowanie nad projektem uchwały radnych PiS. W jej treści czytamy m.in., że „Rada Miasta poprzez niniejsze stanowisko wyraża swoją zdecydowaną dezaprobatę wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej prób dyskredytowania osoby św. Jana Pawła II na podstawie nierzetelnych materiałów o wątpliwych podstawach faktycznych”.

– Aby nie uczestniczyć w tej hucpie, która finalnie ma wyrządzić krzywdę pamięci Jana Pawła II, jak i samemu  Kościołowi, klub KO nie będzie brał udziału w głosowaniu – powiedział Marcin Deręgowski.

Oddano 9 głosów „za”, mimo że na sali siedzieli prawie wszyscy radni. Andrzej Dec powiedział, że nie osiągnięto większości, więc uchwała nie została przyjęta. Pojawiła się jednak opinia, że głosowanie było ważne, bo na sali obecna była większość, a to ona jest potrzebna do przyjęcia uchwały. Przewodniczący Rady Miasta jednak zamknął dyskusję…

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin