Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Marcin Fijołek powinien stracić mandat radnego? Tak twierdzi Andrzej Dec

Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa
– W Rzeszowie robię mnóstwo rzeczy, niezwiązanych z pracą zawodową, tylko z aktywnością społeczną. Kocham Rzeszów – przekonuje radny Marcin Fijołek. (Fot. Wit Hadło)

Czy aby być rzeszowskim radnym trzeba mieszkać w Rzeszowie? Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta, Andrzeja Deca z klubu KO, prawdopodobnie tak. A tego warunku ma nie spełniać miejski rady Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS. Czy może utracić mandat?

– Na podstawie oświadczeń majątkowych i zeznania podatkowego PiT-37 pana radnego Marcina Fijołka, mogłem stwierdzić, że wyprowadził się on z Rzeszowa do innej gminy, a to w praktyce oznacza, że utracił mandat – oznajmił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, podczas sesji w ostatni wtorek sierpnia. – Przepisy są takie, że radny, który nie mieszka na terenie danej gminy, traci prawo wybieralności, a to skutkuje utratą mandatu – dodał.

Rada Miasta Rzeszowa milczy, wojewoda też

Jednak stwierdzenie tego faktu, należy do Rady Miasta. Ale radni nie zdecydowali się podjąć tematu, mimo że Andrzej Dec wysłał do nich e-maile z taką sugestią. On sam zgłosić projektu uchwały nie może, ponieważ nie ma inicjatywy uchwałodawczej.

W lutym 2023 r. Andrzej Dec interweniował także u prezydenta miasta, a miesiąc później poprosił Marcina Fijołka o wyjaśnienia. Bez odzewu. Napisał więc pismo do wojewody podkarpackiej, która jest organem nadzorczym dla rady miasta.

– Odpowiedź była taka, że wojewoda nie podejmie żadnych kroków, dopóki rada nie zakończy swojego postępowania – przekazał Super Nowościom.

A że żadnego postępowania nie było, to wojewoda nic nie zrobi. Nikt więc tematem nie chce się zająć, oprócz Andrzeja Deca.

– Możemy znaleźć się w sytuacji, że jest przepis, ale nie ma nikogo, kto by go wyegzekwował – rozkłada ręce przewodniczący. – Oczywiście nie przesądzam, że mam rację – zaznacza.

Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa
Andrzej Dec (z prawej) nie jest pewien, czy Marcin Fijołek powinien nadal być rzeszowskim radnym. (Fot. Wit Hadło)

Był już taki przypadek w Polsce

Podobna sytuacja miała miejsce w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku w lutym tego roku. Jak podaje portal Wałbrzych24, rady Zenon Dec, sam zrezygnował z mandatu, po tym jak wojewoda dolnośląski wszczął śledztwo w sprawie “ewentualnego prawa wybieralności”.

– Chodzi o to, że prawo wybierania w danej gminie (czynne prawo wyborcze) traci się z chwilą wyprowadzki poza jej granice – twierdzą dziennikarze portalu.

A radny sprzedał dom i wyprowadził się do innej gminy.

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego z czerwca 2023 roku mówi, że nie do końca o mandacie decyduje deklarowane w oświadczeniach miejsce zamieszkania, ale również “ośrodek interesów życiowych”. Oznacza to, że mimo że radny w mieście nie mieszka, to całe dnie w nim spędza, bo np. tu pracuje. Tyle że radny Marcin Fijołek już nie jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Od kilku miesięcy jest członkiem zarządu Siarkopolu Tarnobrzeg. Firmy, która jest spółką skarbu państwa.

Marcin Fijołek: kocham Rzeszów

Poprosiliśmy radnego o komentarz do całej tej sytuacji.

– Rzeszów traktuję jako centrum swojej aktywności życiowej. Z Rzeszowem jestem związany, bo jestem radnym od dwóch kadencji – przypomina Marcin Fijołek. – Koncentruję się na tym, aby jak najwięcej dla miasta robić. W mojej ocenie mam w tym spore osiągnięcia. Staram się robić wszystko, aby jak najwięcej miasto korzystało. Rzeszów jest moim głównym punktem odniesienia, jeśli chodzi o moją aktywność życiową – podkreśla.

Przekonuje też, że od kilku lat działa na rzecz tego miasta.

– W Rzeszowie robię mnóstwo rzeczy, niezwiązanych z pracą zawodową, tylko z aktywnością społeczną, działalnością w różnych organizacjach. Każdy, kogo można zapytać, a kto mnie zna, uzna że w Rzeszowie jestem cały czas obecny. Kocham Rzeszów – przekonuje rady Marcin Fijołek.

Tylko, czy ta miłość wystarczy?

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin