Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Na Uniwersytecie Rzeszowskim świętowano Chanukę. „To świece ledowe, nie da się ich zgasić”

Rabin zapalający menorę podczas żydowskiego święta chanuki
Na zdjęciu rabin Pinchas Pomp z Dynowa podczas obchodów Chanuki na Uniwersytecie Rzeszowskim. (Fot. Sebastian Stankiewicz).

To było pierwsze obchody Chanuki na Uniwersytecie Rzeszowskim po pandemii. Liczba osób, które przyszły na wydarzenie, pozytywnie zaskoczyła organizatorów.

Uroczystego zapalenia menory dokonał rabin Pinchas Pomp z Dynowa. Pojawili się też Stanisław Kruczek, który reprezentował samorząd województwa podkarpackiego, Janusz Sepioł, miejski architekt, czy Paweł Batory, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie.

Obchody zorganizowała Pracownia Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego i Studenckie Koło Kulturoznawców „AktUra Aktywni w kulturze”.

– Przed pandemią uniwersytet organizował Chanuki.  W tym roku postanowiliśmy, że ponowimy tę tradycję – mówi Mariola Świętoń, studentka kulturoznawstwa i przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców „AktUra Aktywni w Kulturze”.

Wtorkowe skandaliczne wydarzenia w Sejmie z udziałem posła Konferencji Grzegorza Brauna z pewnością przyczyniły się do wysokiej frekwencji. Podczas zapalanie świec padł nawet zabawny komentarz w stronę zgromadzonych, że nie ma się co bać, bo są one ledowe, nie da się ich łatwo zgasić.

– Nasze koło kieruje się ideą wolności i tolerancji. Każdy może przyjść na organizowane przez nas wydarzenie. Nieżalenie od wyznania, czy poglądów  – zaznacza Mariola Świętoń.

_____

POLECAMY: URequal. Studiują na Uniwersytecie Rzeszowskim i walczą o tolerancję

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin