REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 3 października 2023

„Nadciąga siła kobiet”. Skromna manifestacja przeszła ulicami Rzeszowa

Mała dziewczynka przez cały marsz trzymała w dłoniach rysunek, który przedstawiał siłę kobiet. (Fot. Grzegorz Król)

W niedzielę ulicami miasta przeszła IV Manifa Rzeszów. Pojawiło się na niej ok. 20 osób. Kilka z nich zabrało dzieci. Marsz odbył się pod hasłem „Nadciąga siła kobiet. Ręce precz od naszych macic”.

– Tegoroczną Manifę przygotowywały młode osoby, które dziś nie przyszły – poinformowała Agnieszka Itner, działaczka na rzecz praw kobiet.  – One dopiero się uczą, chodzą do szkoły średniej – usprawiedliwiała ich nieobecność. Sytuację Polek podsumowała, że „jest coraz gorzej”.

– Coraz więcej nam państwo zabrania. Dopiero te młode osoby, zrobią rewolucję. Dopóki będzie nam jeszcze coś można, to się społeczeństwo nie ruszy  – przewidywała gorzko kobieta.

Na transparentach uczestników widniały hasła: „Edukacja seksualna nie katecheza”, czy ‘Wspieramy się, nie czekamy”. (Fot. Grzegorz Król)

Marsz wyruszył około godz. 14 z alei pod Kasztanami. Pierwszym przystankiem było I LO przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Tam głos zabrała Martyna, studentka.

– Kiedy dziewczyna w szkole zajdzie w ciąże, to nauczyciele zwracają się do niej bardzo negatywnie – mówiła. – Przez brak edukacji seksualnej cierpią nie tylko młodzi, ale także dorośli. Seks wiąże się z ryzykiem niechcianej ciąży, ale nie można tego zabraniać młodej osobie. Sposoby na bezpieczny seks istnieją i  tego powinniśmy uczyć młode osoby – apelowała Martyna.

Dodała, że ludzie źle rozumieją hasło edukacji seksualnej.

–  To nauka o anatomii seksualnej człowieka, czy aspektach zdrowotnych z tym związanych, o naszych prawach czy granicach  – tłumaczyła dziewczyna.

I dodała, że każdy powinny wiedzieć, że nikt nie ma prawa ich dotykać beza ich zgody. 

– Nikt nie może mnie zmusić do reprodukcji. To moje życie, a wychowanie dziecka to spora odpowiedzialność – podkreśliła, a tłum zaczął skandować „chcemy lekarzy, a nie misjonarzy”.

Marsz zakończył się po godz. 15 na Rynku przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

Marsz przeszedł przez ul. 3 Maja i wzbudzał zainteresowanie przechodniów. (Fot. Grzegorz Król)
Manifestujący przy I LO w Rzeszowie. (Fot. Grzegorz Król)
5. Mimo wiatru i zimna pikietujący z uwagą słuchali wystąpień. (Fot. Grzegorz Król)
Rzeszowska Manifa na ul. Kościuszki. (Fot. Grzegorz Król)
Uczestniczki IV rzeszowskiej Manify były w wyśmienitych humorach. (Fot. Grzegorz Król)
Ostatni przystanek marszu na Rynku przy pomniku Tadeusza Kościuszki. (Fot. Grzegorz Król)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Pierwsza strona papierowego wydania Super Nowości z 2 października 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin