Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

„Nadciąga siła kobiet”. Skromna manifestacja przeszła ulicami Rzeszowa

Mała dziewczynka przez cały marsz trzymała w dłoniach rysunek, który przedstawiał siłę kobiet. (Fot. Grzegorz Król)

W niedzielę ulicami miasta przeszła IV Manifa Rzeszów. Pojawiło się na niej ok. 20 osób. Kilka z nich zabrało dzieci. Marsz odbył się pod hasłem „Nadciąga siła kobiet. Ręce precz od naszych macic”.

– Tegoroczną Manifę przygotowywały młode osoby, które dziś nie przyszły – poinformowała Agnieszka Itner, działaczka na rzecz praw kobiet.  – One dopiero się uczą, chodzą do szkoły średniej – usprawiedliwiała ich nieobecność. Sytuację Polek podsumowała, że „jest coraz gorzej”.

– Coraz więcej nam państwo zabrania. Dopiero te młode osoby, zrobią rewolucję. Dopóki będzie nam jeszcze coś można, to się społeczeństwo nie ruszy  – przewidywała gorzko kobieta.

Na transparentach uczestników widniały hasła: „Edukacja seksualna nie katecheza”, czy ‘Wspieramy się, nie czekamy”. (Fot. Grzegorz Król)

Marsz wyruszył około godz. 14 z alei pod Kasztanami. Pierwszym przystankiem było I LO przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Tam głos zabrała Martyna, studentka.

– Kiedy dziewczyna w szkole zajdzie w ciąże, to nauczyciele zwracają się do niej bardzo negatywnie – mówiła. – Przez brak edukacji seksualnej cierpią nie tylko młodzi, ale także dorośli. Seks wiąże się z ryzykiem niechcianej ciąży, ale nie można tego zabraniać młodej osobie. Sposoby na bezpieczny seks istnieją i  tego powinniśmy uczyć młode osoby – apelowała Martyna.

Dodała, że ludzie źle rozumieją hasło edukacji seksualnej.

–  To nauka o anatomii seksualnej człowieka, czy aspektach zdrowotnych z tym związanych, o naszych prawach czy granicach  – tłumaczyła dziewczyna.

I dodała, że każdy powinny wiedzieć, że nikt nie ma prawa ich dotykać beza ich zgody. 

– Nikt nie może mnie zmusić do reprodukcji. To moje życie, a wychowanie dziecka to spora odpowiedzialność – podkreśliła, a tłum zaczął skandować „chcemy lekarzy, a nie misjonarzy”.

Marsz zakończył się po godz. 15 na Rynku przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

Marsz przeszedł przez ul. 3 Maja i wzbudzał zainteresowanie przechodniów. (Fot. Grzegorz Król)
Manifestujący przy I LO w Rzeszowie. (Fot. Grzegorz Król)
5. Mimo wiatru i zimna pikietujący z uwagą słuchali wystąpień. (Fot. Grzegorz Król)
Rzeszowska Manifa na ul. Kościuszki. (Fot. Grzegorz Król)
Uczestniczki IV rzeszowskiej Manify były w wyśmienitych humorach. (Fot. Grzegorz Król)
Ostatni przystanek marszu na Rynku przy pomniku Tadeusza Kościuszki. (Fot. Grzegorz Król)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin