Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Nowy dworzec PKS w Rzeszowie może kosztować nawet 325 mln zł

Tak ma wyglądać nowy dworzec PKS w Rzeszowie. (Wizualizacja: MWM Architekci)

Nie 200, nie 250 mln zł, jak wcześniej szacowano, ale aż 260 lub nawet 325 mln zł będzie kosztowała budowa nowego dworca autobusowego PKS przy ul. Grottgera w Rzeszowie. Wszystko to przez wzrost cen materiałów i kosztów robocizny.

Rzeszowscy radni w sierpniu mają przegłosować nowy projekt miejscowego planu zagospodarowania dla budynku dworcowego i placów manewrowych dla autobusów. Zgodnie z jego zapisami teren ten może być przeznaczony pod zabudowę usługową, w tym usługi komunikacji, jak też zabudową mieszkaniową.

Dworzec PKS w Rzeszowie jest w opłakanym stanie

Budowa nowego dworca autobusowego w Rzeszowie jest konieczna. Obecny jest w opłakanym stanie technicznym i jest antywizytówką miasta.

Koncepcję nowego obiektu, który ma służyć nie tylko celom komunikacyjnym, ale i komercyjnym oraz mieszkaniowym, opracowała pracownia MWM Architekci. Miasto przygotowało nowy projekt planu, bo w starym – jeszcze z 2007 r. –  dawne tereny Przedsiębiorstwa Spedycji Krajowej i PKS wzięto pod uwagę jako dwa odrębne tereny. Teraz na wniosek PKS-u w nowym planie ten obszar potraktowano jako jedną działkę.

Planem zagospodarowania przestrzennego, nad którym niedługo głosować będą rzeszowscy radni, obejmuje 1,32 hektara. To teren przy ulicach Grottgera i Grunwaldzkiej i przy placu dworcowym.

W planie uwzględniono konkretne zapisy dotyczące tej inwestycji. Tak więc powierzchnia zabudowy nie może być większa niż 83 proc. powierzchni terenu. Jej wysokość nie może przekroczyć 24 metrów, a dopuszczalne gabaryty to od 3 do 6 kondygnacji nadziemnych (mieszkania mogłyby być tylko na dwóch najwyższych piętrach) oraz tylko jedna kondygnacja podziemna.

Dworzec autobusowy PKS przy ul. Grottgera w Rzeszowie
Obecny dworzec PKS w Rzeszowie jest antywizytówką miasta wojewódzkiego. (Fot. Grzegorz Król)

PKS czeka na pozwolenia na budowę dworca

Jak informuje ratusz, do projektu zgłoszono cztery uwagi. Dotyczą one linii zabudowy i zostały one już uwzględnione w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

– Czekamy na uzyskanie pozwoleń na budowę dworca – informuje Piotr Klimczak, prezes PKS-u. – Ale również konieczne będą badania archeologiczne tego terenu. Koszt inwestycji będzie wyższy o 20-30 procent, bo wzrosły materiały i robocizna. W ubiegłym roku informowaliśmy, że za budowę trzeba byłoby zapłacić od 200 do 250 mln zł. Teraz to będzie kosztowało więcej.

Finansowaniem budowy dworca ma zająć się fundusz inwestycyjny z USA. Jesteśmy z nim w kontakcie. Nowy dworzec mógłby powstać w ciągu  trzech, czterech lat.

_____

Obecny dworzec PKS-u przy ul. Grottgera wybudowano na przełomie 1963-64. Budynek rozpada się, a wiaty przystankowe wołają o pomstę do nieba. Plac manewrowy jest za mały, autobusy są ściśnięte jeden przy drugim. Dziś na dworcu jest 10 stanowisk obsługujących linie krajowe i jedno, z którego odjeżdżają autobusy na trasy międzynarodowe. Z dworca odjeżdża codziennie 65 linii autobusowych obsługujących wiele miejscowości z terenu Podkarpacia.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin