Uniwersytet Rzeszowski organizuje drugie pożegnanie osób, która oddały swoje ciała dla nauki. „Program świadomej donacji zwłok” został ogłoszony podczas otwarcia Zakładu Nauk o Człowieku w 2015 roku, czyli w roku utworzenia na UR kierunku lekarskiego.
– To najnowocześniejsze po tej stronie Europy prosektorium – mówił wtedy Aleksander Bobko, rektor UR, na uroczystym otwarciu zakładu.
„HIC MORTUI DOCENT VIVOS” – „Tu umarli uczążywych” – głosi napis nad wejściem. Wtedy też piersi donatorzy deklarowali oddanie swoich ciał na potrzeby nauki.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Archeolodzy z URz znaleźli w potoku naszyjnik z VIII w p.n.e.
Do tej pory akt przekazania zwłok podpisało kilkanaście osób, nie tylko mieszkańców Podkarpacia. Rok temu pożegnano dwóch pierwszych donatorów.
Zgodne z nauką Kościoła
Przechowywanie zwłok w zakładzie anatomii, a później korzystanie z nich podczas zajęć dydaktycznych, nie ma nic wspólnego z bezczeszczeniem ciał. Nie jest to również sprzeczne z nauką Kościoła.
Co więcej, z punktu widzenia akademickiego i medycznego, to niezbędne w procesie dydaktycznym. Nawet najlepszy fantom nie zastąpi bowiem natury. W zakładzie anatomii, ciało przechowywane jest w specjalnej kontenerach. Zanurzone w substancji, która zapobiega uszkodzeniu.
Na ludzkim ciele przyszli lekarze mogą pracować maksymalnie pięć lat. Po tym czasie zwłoki są kremowane, a uczelnia organizuje pochówek.
Akt przekazania zwłok dla uczelni
Osoba, która chce oddać ciało uczelni spisuje akt przekazania zwłok i potwierdza go notarialnie. Zaznacza w nim, jakim obrządku ma się odbyć pochówek, czy życzy sobie ujawnienia swojego imienia i nazwiska, czy chce zachować anonimowość. A także gdzie ma być złożone ciało po okresie przechowywania w zakładzie anatomii. Czy w rodzinnym grobie, czy w grobowcu dla donatorów UR.
Co warto podkreślić, wszystkie koszty związane z donacją, od podpisania aktu i przekazania zwłok, po przechowywanie, a następnie organizację pochówku, pokrywa Uniwersytet Rzeszowski. O pogrzebie informuje tylko osoby wskazane w akcie przekazania zwłok.
Uczelnia zastrzega, że może odmówić przyjęcia ciała jeżeli stan rozkładu jest zaawansowany. A także, gdy rozpoznano infekcję wirusem HIV lub wirusowego zapalenia wątroby typu C, ze względu na chorobę nowotworową, a także z powodu infekcji SARS CoV-2.
Akt przekazania zwłok jest dobrowolny i nieodpłatny. Nie może być źródłem korzyści majątkowych ani dla donatora, ani osób wykonujących jego wolę po śmierci.
Pożegnają ciała donatorów
W tym roku UR po raz drugi organizuje uroczystość, podczas której uczelnia i studenci medycyny pożegnają ciała donatorów.
Ceremonia odbędzie się w piątek, 27 października, o godz. 9.30, w auli Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Instytutu Nauk Medycznych przy ul. Leszka Czarnego 4. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz uczelni, pracownicy naukowi, studenci.
Ceremonia religijna rozpocznie się o godzinie 10.30. Zakończy się zaś przeniesieniem urny na miejsce pochówku, czyli Cmentarz Komunalny Wilkowyja.