REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Okrągła kładka imienia WOŚP. Nie wszystkim rzeszowianom nazwa się podoba

Okrągła kładka w Rzeszowie oficjalnie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na uroczystym nadaniu rzeszowskiej kładce imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawił się Jurek Owsiak. (Fot. WIt Hadło)

Bezimienna dotąd okrągła kładka w Rzeszowie ma już swoje imię – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie wszystkim mieszkańcom jednak ta nazwa się podoba. Wielu uważa, że powinna upamiętniać jej pomysłodawcę, czyli Tadeusza Ferenca, wieloletniego prezydenta Rzeszowa.

Współpraca: Piotr Gancarz

– Dla mnie to jest „Kładka Tadka” – pisze pan Aleksander w komentarzach na facebookowym profilu Super Nowości pod postem z tekstem o nowej nazwie.

Wtóruje mu pan Maciej: – W głowie zawsze będzie to Aureola Tadeusza Ferenca…

Internauci: zmieniliście nazwę okrągłej kładki?!

Ochrzcić zawieszone nad aleją Józefa Piłsudskiego rondo dla ludzi imieniem WOŚP chcieli radni Klubu Koalicji Obywatelskiej z Andrzejem Decem na czele. W styczniu 2023 r. projekt uchwały pozytywnie przegłosowała Rada Miasta Rzeszowa. Tablica z nową nazwą została odsłonięta 6 czerwca. Na uroczystość do Rzeszowa specjalnie przyjechał Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry.

Według niektórych nazwa okrągłej kładki w Rzeszowie, została… zmieniona. Uważa tak m.in. pani Krystyna: – Lubię i cenie Jurka, ale kładka powinna zostać pod taką nazwą jaka jest. A coś innego można poświęcić Orkiestrze – komentuje.

Marzena ma podobne zdanie: – Nie rozumiem… Komu przeszkadzała poprzednia nazwa? – pyta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Okrągła kładka im. WOŚP. Jurek Owsiak odsłonił jej nazwę

Inna Krystyna nie przyjmuje nazwy WOŚP do wiadomości.

– Żadne zdjęcie tego nie zmieni. To i tak będzie aureola dla prawdziwego prezydenta i gospodarza Rzeszowa pana Ferenca. Żaden Fijołek tego nie zmieni! – zapowiada.

Marcin Deręgowski i Jerzy Owsiak na okrągłej kładce w Rzeszowie
W porozumieniu ze wszystkimi klubami, w odpowiednim czasie, znajdziemy godne miejsce upamiętniające prezydenta Tadeusza Ferenca – mówi radny Marcin Deręgowski. Na zdjęciu z Jurkiem Owsiakiem podczas nadania kładce im. WOŚP. (Fot. Archiwum)

Wspieram WOŚP, podoba mi się ta nazwa

Postanowiliśmy też sprawdzić, co o nazwaniu okrągłej kładki w Rzeszowie imieniem WOŚP, sądzą przechodnie. Nastoletni Kacper nie miał pojęcia, że właśnie chodzi po kładce im. WOŚP. Kiedy go o tym poinformowaliśmy, stwierdził, że nie ma nic przeciwko nowej nazwie.

– Wspieram WOŚP, moja ciocia jest wolontariuszem – powiedział.

75-letnia pani Barbara, która niedawno, po 30 latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych, wróciła do Polski, o nowej nazwie już słyszała.

– Podoba mi się ta nazwa oraz sama kładka. Niektórzy na nią narzekają, ale nie wiem z jakiego powodu. W ogóle muszę powiedzieć, że Rzeszów jako miasto bardzo się rozwinął. Przez 30 lat mieszkałam w Arizonie, jak wróciłam z zagranicy to nie mogłam poznać gdzie jestem – mówi.

Pan Ryszard, był przekonany, że kładka nosi imię Tadeusza Ferenca, natomiast pani Monika nie była pewna, jak nazywa się rondo dla pieszych.

– Coś słyszałam, że parę dni temu była jakaś uroczystość z tego powodu – próbuje sobie przypomnieć. Kiedy słyszy, że teraz to kładka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, deklaruje że nazwa jej się bardzo podoba.

POLECAMY: Mieszkańcy Rzeszowa pytają: co wam przeszkadza ten pomnik?

Czy nasi rozmówcy uważają, że w Rzeszowie powinno powstać miejsce upamiętniające Tadeusza Ferenca?

– Tak ponieważ, chyba długo był prezydentem Rzeszowa – mówi Kacper.

– Jestem zwolennikiem pana Ferenca, dzięki tej kładce Rzeszów jest znany – uważa pan Ryszard.

– Nie miałabym nic przeciwko temu – dodaje pani Monika.

Czy Rzeszów uczci pamięć Tadeusz Ferenca?

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Rzeszowa czy planują w Rzeszowie uczcić pamięć Tadeusza Ferenca.

– Pewne plany są, ale na razie nie chcemy ich zdradzać – oznajmił Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Marcin Deręgowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Rzeszowa dodaje:

– Zwyczajowo ulice, skwery i inne obiekty w mieście nazywa nazwiskami osób zasłużonych najwcześniej po trzech latach od ich śmierci. Wielu kładkę nazywało do tej pory „Aureolą Ferenca”. Nazwanie kładki imieniem i nazwiskiem byłego prezydenta, jak sugerują internauci, tylko by tę niezbyt fortunną nazwę pozostawiło przy pamięci o byłym prezydencie. W porozumieniu ze wszystkimi klubami, w odpowiednim czasie, znajdziemy godne miejsce upamiętniające tą wybitną dla Rzeszowa postać, jaką był bez wątpienia Prezydent Tadeusz Ferenc.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin