– Mieszkańcy chcą, aby wydarzeń masowych było więcej – podkreślił podczas sesji Rady Miasta dr Przemysław Szuba, współtwórca Strategii Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa. Wśród mieszkańców najbardziej popularna jest Noc Muzeów, Święto Paniagi oraz akcja Atrakcje na Wakacje. Brakuje im miejsca na koncerty.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa niezmiernie podkreśla, że w nowej wizji rozwoju miasta kultura to jeden z najważniejszych filarów. Stąd opracowanie dokumentu, który w tym pomoże.
– Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030 to niezwykle wartościowy dokument – powiedział podczas sesji Rady Miasta.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Muzeum w Rzeszowie kupiło kolekcję mody za pół miliona złotych. Nie ma jej gdzie pokazać
Nowa strategia rozwoju kultury pomoże miastu lepiej poznać potrzeby kulturalne mieszkańców oraz stworzyć bardziej precyzyjny wniosek w staraniach Rzeszowa o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r.
Rzeszowianie marzą o operze
O czym marzy się rzeszowiankom i rzeszowianom? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez badaczy, o operze, centrum kultury czy koncertach. Mieszkańcy chcą, aby wydarzeń masowych było więcej, a przedstawiciele Społecznej Rady Kultury chcieliby stworzenia nowej, uniwersalnej przestrzeni dla ich działań.
– Centrum kulturowe stanowiło słowo klucz wszystkich naszych analiz, a mieliśmy ponad 100 ekspertów oraz 400 mieszkańców – podkreślił dr Przemysław Szuba z firmy Exacto, która stworzyła strategię kultury dla Rzeszowa.
Z badań wynika, ze rzeszowianie najchętniej uczestniczą w Nocy Muzeów, Święcie Paniagi, czy Atrakcjach na Wakacje. Z kolei mieszkańców powiatu rzeszowskiego przyciąga Europejski Stadion Kultury, Noc Muzeów i Carpathia Festival. Najbardziej: koncertów, festiwali, opery, miejsca do organizacji dużych wydarzeń i koncertów.
Rzeszów wydaje więcej na kulturę
Dr Dariusz Tworzydło z rzeszowskiej firmy Exacto, jeden z autorów strategii, podsumował wydatki miasta na kulturę. Od 2017 do 2021 roku, wzrosły ponad dwukrotnie: z 19,44 mln zł do 45,23 mln zł.
Przemysław Szuba podkreślił, że co prawda Rzeszów jako jedyny w województwie podkarpackim posiada bardzo wysoki potencjał kulturalny, ale wymaga jeszcze nieco pracy nad jego wykorzystaniem
Nowa Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa została jednogłośnie przyjęta przez Radnych na wtorkowej sesji Rady Miasta. Wejdzie w życie jeszcze w tym roku.