REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie miał nowego dyrektora?

Mimo że zamiar o ogłoszeniu konkursu na nowego dyrektora rzeszowskiego teatru zarząd województwa podkarpackiego sygnalizował już kilka miesięcy temu, ostateczna decyzja wywołała spore zamieszanie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Czy Teatr im. Wandy Siemaszkowej będzie miał nowego dyrektora? (Fot. Wit Hadło)

– Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – przekazał Rober Godek, dyr. Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego.

Czy to oznacza zmianę?

– Obecny dyrektor może wystartować w konkursie – nie wyklucza Robert Godek.

Na tę informacje czekano od sierpnia 2022 roku, kiedy to na stronie Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się informacja o „zamiarze ogłoszenia konkursu” na posadę dyrektora rzeszowskiego teatru. Miał on być ogłoszony w lutym 2023 roku. Przez cały miesiąc urzędnicy zastanawiali się, czy nie pozostawić na tym stanowisku Jana Nowary.

28 lutego zdecydowano, że do połowy kwietnia można zgłaszać swoje kandydatury na posadę dyrektora. Aplikując, chętni muszą przestawić urzędnikom m.in. plan i harmonogram działań dla teatru, marketingu i współpracy międzynarodowych. Następnie kandydatów czekają rozmowy kwalifikacyjne.

Jan Nowara jeszcze nie podjął decyzji

Być może nie bez znaczenia w podejmowaniu przez zarząd decyzji było spotkanie dyrektora departamentu ze związkami zawodowymi teatru. Udało nam się potwierdzić, że do takowego doszło jeszcze w lutym. Poruszono tam kwestię tego, co dzieje się w placówce oraz temat konkursu.

Jan Nowara Teatrem im. Wandy Siemaszkowej zarządza od 2014 roku. Szefował mu także w latach 2002 – 2003. W 2018 roku przedłużono mu kontrakt bez ogłaszania konkursu. Za jego kadencji powstały festiwale teatralne: Festiwal Nowego Teatru, Międzynarodowy Festiwal TransMisje, czy Festiwal Arcydzieł. Dzięki nim rzeszowska publiczność mogła zobaczyć teatry z całej Polski oraz zagranicy. Jego obecna kadencja wygasa 31 sierpnia 2023 roku.

W środę nie odbierał telefonu. O komentarz zapytaliśmy jego pełnomocniczkę, Jagodę Skowron.

– Dyrektor nie podjął jeszcze decyzji czy w konkursie weźmie udział. Na razie się nad tym zastanawia – poinformowała. I dodała, że Jan Nowara jest „mocno zaskoczony decyzją zarządu województwa”.

O tym, kto będzie rządził Teatrem im. Wandy Siemaszkowej dowiemy się po 31 maja 2023 r. Wtedy ma nastąpić rozpatrzenie ofert. Nowa kadencja dyrektora rozpocznie się we wrześniu i potrwa do 2026 roku.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin