Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

W Rzeszowie zmarły kolejne dwie osoby z legionellą. 113 zakażonych

Badania w rzeszowskim sanepidzie
Rzeszowski sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Wyniki badań poznamy za kilka dni. (Fot. Wit Hadło)

W Rzeszowie zmarły dwie kolejne osoby zakażone bakterią Legionella pneumophila. To oznacza, że liczba zmarłych wzrosła do siedmiu – poinformował w piątek, 25 sierpnia, na antenie Polsat News, Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny.

Krzysztof Saczka powiedział również, że zmarłe osoby miały skomplikowaną sytuację zdrowotną i były obciążone przewlekłymi chorobami, głównie onkologicznymi, co spowodowało obniżenie ich odporności.

Legionella na Podkarpaciu. 113 osób zakażonych bakterią

Liczba mieszkańców Podkarpacia, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, na dzień 25 sierpnia, wzrosła do 113 – poinformował w piątek rzeszowski sanepid (tydzień temu w piątek było 15 chorych, w poniedziałek 21, we wtorek 51, w środę 71, w czwartek 76).

– Pacjenci z dodatnimi wynikami badań w kierunku Legionella pneumophila są większości hospitalizowani w pięciu szpitalach w Rzeszowie, a także w Rudnej Małej, Sędziszowie Młp., Kolbuszowej, Łańcucie, Dębicy, Przemyślu  – mówi Jaromir Ślączka, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Osoby zakażone bakterią legionelli są mieszkańcami:

  • Rzeszowa (78),
  • powiatu rzeszowskiego (23 ),
  • powiatu dębickiego (3),
  • powiatu ropczycko-sędziszowskiego (3),
  • łańcuckiego (2),
  • przeworskiego (10,
  • niżańskiego (1),
  • stalowowolskiego (1),
  • przemyskiego (1).

W Rzeszowie zmarło 7 osób, u których potwierdzono chorobę legionistów. To 3 kobiety i 4 mężczyzn. Najmłodsza z nich miała 64, najstarsza – 95 lat. Sześć osób mieszkało w Rzeszowie, jedna w powiecie rzeszowskim.

Legionelloza to marginalna część chorób infekcyjnych

Lekarze apelują o studzenie emocji. Powołują się na dane WHO, z których wynika, że z powodu zapalenia płuc hospitalizowanych jest na świecie ok. 450 mln ludzi rocznie, z czego 4 mln umiera. W Polsce co roku hospitalizuje się ponad 100 tys. pacjentów z zapaleniem płuc, co powoduje ok. 20 tys. zgonów rocznie.

Wynika z tego, że codziennie umiera w kraju ok. 50 osób z zapaleniem płuc wywołanym różnymi bakteriami czy wirusami. Legionelloza jest tylko częścią tych chorób infekcyjnych. Marginalną częścią.

ZOBACZ TEŻ:


Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin