Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Śniegu było tyle, że ratownicy nie mogli dojechać do chorej. Pomogli strażacy

Ratownicy poprosili o pomoc strażaków wyposażonych w quada. (Fot. arch. PSPR w Mielcu)

Trudne warunki atmosferyczne, mróz minus 17 stopni i śnieg sprawiły, że zespół ratownictwa, w składzie: rat. med. Józef Cebulski i rat. med. Witold Ruszel, aby pomóc poszkodowanej, poprosił dyspozytornię o zgodę na ewakuację pacjentki… quadem Państwowej Straży Pożarnej.

Wieś Stasiówka, skąd przyszło wołanie o pomoc, położona jest po stronie południowej Dębicy. To teren Pogórza Strzyżowskiego. Wezwanie mówiło o pacjentce, która miała hipoglikemię, kontakt z nią był utrudniony.

Nie można było dojechać do domu chorej

Ratownicy dojechali na odległość 300 metrów od domu chorej. Dalsza jazda ambulansem nie była możliwa. Dom pacjentki położony był z daleka od głównej drogi, w zaśnieżonej i śliskiej dolinie. Na ratunek udali się pieszo, rozważając rozwiązania, gdyby konieczny był transport pacjentki do szpitala.

Na miejscu okazało się, że kobieta trzy dni wcześniej upadła i nie mogła chodzić. Ratownicy podejrzewali złamanie w okolicy stawu biodrowego. Transport do szpitala był więc konieczny.

pacjentka zostaął zabezpieczona termicznie i ułożona na noszach
Pacjentka została zabezpieczona termicznie i ułożona na noszach. (Fot. arch. PSPR w Mielcu)

O pomoc poprosili strażaków

– Pomyśleliśmy, że rozwiązaniem w tej sytuacji może być pomoc strażaków. Dokładnie chodziło o wykorzystanie ich quada z przyczepką do transportu, przy pomocy OSP – relacjonuje rat. med. Witold Ruszel, kierownik dębickiej podstacji Podkarpackiej stacji Pogotowia ratunkowego w Mielcu.

W oczekiwaniu na przybycie wsparcia ratownicy podali leki, zabezpieczyli pacjentkę termicznie przed utratą ciepła (na zewnątrz temp. -17 st. C) i umieścili ją na noszach. Na miejsce wezwania dotarli wkrótce ochotnicy z OSP Stasiówka oraz PSP Dębica, którzy byli wyposażeni w quada z przyczepką.

– To była nieoceniona pomoc również ze względu na uraz pacjentki, która musiała być ewakuowana w pozycji leżącej. W dodatku po bardzo trudnym terenie, w złych warunkach atmosferycznych. Udało się jednak i chora na czas dotarła na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Dębicy – dodaje ratownik.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin