REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Zamiast dworca PKS będzie cmentarz żydowski? 

Dworzec PKS w Przeworsku jest w fatalnym stanie
Dworzec PKS-u w Przeworsku wymaga pilnego remontu, ale pojawiły się problemy i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle rozpoczną się prace. (Fot. UM Przeworsk)

Dworzec PKS w Przeworsku jest w fatalnym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu. Deklaracje władz z ubiegłego roku, że ten zostanie odnowiony, okazały się pustymi obietnicami. Przeszkodą w rozpoczęciu prac stanęła… gmina żydowska z Nowego Jorku, która poinformowała starostę jarosławskiego, że zależy jej, żeby na  terenie obejmującym dworzec, odtworzyć cmentarz żydowski z nagrobkami z XVIII wieku. 

Dworzec autobusowy w Przeworsku odstrasza podróżnych. Dziury w jezdni, krzywe chodniki, zniszczone ławki i kosze na śmieci i do tego zaniedbany budynek dworcowy pełniący rolę poczekalni dla pasażerów. Remont tego obiektu  jest więc jak najbardziej potrzebny. Ale inwestycja jest blokowana przez środowisko żydowskie. 

Władze Przeworska: dworzec nie jest naszą własnością

– Kto to jest ten, kto chce zagospodarować teren dworca? – pyta rozmowie z Super Nowościami Wojciech Superson, wiceburmistrz Przeworska. – Nic na ten temat nie wiemy. Z mediów dowiadujemy się, że to jakaś komisja ds. dziedzictwa cmentarzy żydowskich z Nowego Jorku ma plany co do działki, gdzie stoi budynek dworcowy. My jako gmina nie mamy nic do powiedzenia w tej sprawie, bo to nie nasza własność, a starostwa powiatowego w Jarosławiu.

– Rozmawialiśmy z władzami powiatu i z dyrekcją PKS-u, ale nie poinformowano nas o szczegółach związanych z planowanym remontem dworca. Możemy jedynie przekazać naszą opinię staroście w tej sprawie. Nie może być tak, że odtworzony zostanie tam cmentarz żydowski, bo pasażerowie z powiatu jarosławskiego i nie tylko, liczą na remont tej poczekalni PKS. Ten dworzec jest im bardzo potrzebny – dodaje wiceburmistrz. 

Dworzec w Przeworsku jest zlokalizowany na działce spółki Skarbu Państwa i to własność jarosławskiego starostwa i PKS-u. Władzom miasta zależy na remoncie, ale nie udało się im dotąd dogadać w tej sprawie z powiatem w Jarosławiu.

W 2022 r. pojawiła się pozytywna informacja, że dworzec będzie odnowiony. Prace miały objąć remont jednego peronu przy budynku PKS. Kolejne zaś perony miały być remontowane w tym roku. Ale roboty się nawet nie zaczęły. 

Przyjechali Żydzi z Nowego Jorku

Powodem jest to, że do Starostwa Powiatowego w Jarosławiu przyjechali przedstawiciele gminy żydowskiej z Nowego Jorku. To oni blokują taką inwestycję i chcą odgrodzić murem cmentarz żydowski i wyłączyć ten teren z użytkowania. Co za tym idzie, dworzec nie mógłby być remontowany. Nie pomogła wcześniejsza opinia komisji rabinicznej z Warszawy ds. cmentarzy, która wydała zgodę na roboty na tym terenie. 

Teraz jeszcze starosta Stanisław Kłopot przesłał opinię komisji z Warszawy do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli będzie pozytywna decyzja to będzie można rozpocząć remont dworca autobusowego. Na razie jednak nie jest znany termin wydania decyzji przez konserwatora. Podróżni w Przeworsku muszą więc nadal korzystać z czegoś co nie przypomina dworca. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin