Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Biała Sobota już 17 lutego. Nie daj się rakowi

Choroby nowotworowe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Rak przyczynił się do 10 milionów zgonów. Jednak choroba może być w pełni wyleczalna, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryta. Dlatego 17 lutego, w godzinach od 9 do 13, w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, odbędzie się Biała Sobota dla kobiet i mężczyzn. Uwaga: istnieje konieczność rejestracji w dniach 12-13 lutego.

Rak w Polsce stanowi drugą przyczynę zgonów, powodując w 2019 roku 25,7 proc. zgonów mężczyzn i 23,2 proc. zgonów kobiet (dane pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów). Stanowi on istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory stały się najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7 proc. zgonów w grupie młodych i 46,8 proc. zgonów kobiet w średnim wieku.

Zachorowaniom na raka sprzyja wiele czynników

– Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wpływem wielu czynników – tłumaczy lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie.

– Do głównych tzw. czynników środowiskowych należą: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne. Szacuje się, że prawdopodobnie aż 30 proc. przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem – dodaje lek. Patryk Hasior.

Zdecydowana większość najnowszych badań dotyczących nowotworów mówi o tym, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie chorego. Stąd niezwykle ważne są badania profilaktyczne.

Wymagana rejestracja w dniach od 12 do 13 lutego

Podczas Białej Soboty w USK w Rzeszowie, bezpłatnie, w uzasadnionych przypadkach, zostaną wykonane badania: mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej oraz określone badania laboratoryjne. Będzie można skorzystać również z konsultacji. Specjaliści z Centrum Fizjoterapii Paśko w Rzeszowie, przygotują warsztaty z automasażu i autodrenażu dla Pań po przebytych operacjach z powodu raka piersi. Podzielą się także wiedzą na temat przyczyn oraz możliwościom skutecznego zapobiegania obrzęku limfatycznego.

– Aby uczestniczyć w Białej Sobocie, należy wcześniej się zarejestrować pod numerem telefonu 17-866-64-18, w godzinach od 9 do 11 w dniach od 12 do 13 lutego, do wyczerpania miejsc – informuje Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin