Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Cukrzyca – cichy zabójca. W regionie choruje 100 tys. osób. Warto o tym pamiętać nie tylko w Tłusty Czwartek

Coraz więcej osób ma podwyższony cukier we krwi (Fot. pixabay).

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób. Na Podkarpaciu blisko 100 tys. Dane NFZ wskazują, że najwięcej osób chorych na cukrzycę mieszka w Przemyślu (6,1 proc.), oraz Krośnie (5,7 proc.).

Dane NFZ wskazują, że o ile w Polsce, w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), to w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln. Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku w skali kraju ok. 2,5 mld zł (1,9 mld w 2018 roku) – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Poważne konsekwencje nieleczonej cukrzycy

Nieleczona lub leczona niewłaściwie cukrzyca może doprowadzić do licznych komplikacji. Wśród nich udaru, ślepoty, niewydolności nerek i choroby wieńcowej. Niebezpieczna dla zdrowia człowieka jest także cukrzyca niezdiagnozowana (stan podwyższonego stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia). Przewlekła hiperglikemia może powodować uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Jak wygląda profilaktyka cukrzycy?

Najczęstszą, z czterech typów, jest cukrzyca typu 2, która wynika między innymi z prowadzonego stylu życia. Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.

Według ekspertów, nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia, realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne, aby utrzymywać przynajmniej umiarkowaną aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem. Aktywność fizyczna jest istotna nie tylko w przypadku prewencji cukrzycy typu 2, ale również właściwej jej kontroli. Niemniej ważna w zapobieganiu choroby jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy. W zamian bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw).

Warto unikać produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych oraz używek. W popularyzowaniu zdrowej diety i właściwego żywienia pomaga portal Narodowego Funduszu Zdrowia Diety NFZ – gdzie każdy znajdzie bezpłatne plany żywieniowe, z przepisami i listami zakupów, z informacją o wartości odżywczej produktów, z możliwością zamiany posiłków według indywidualnych gustów.

Plany żywieniowe NFZ oparte są na diecie DASH – uważanej za najzdrowszą i najlepiej przebadaną dietę świata. Z portalu korzysta już niemal 800 tys. Polaków.

Na Podkarpaciu liczba chorych jest duża, ale zróżnicowana

W ubiegłym roku, ponad 97 tys. mieszkańców Podkarpacia korzystało z pomocy medycznej z powodu cukrzycy. To bardzo duża liczba, która niestety z roku na rok ulega zwiększeniu. Średnio 4,5 proc. mieszkańców naszego województwa jest zdiagnozowanymi cukrzykami. Jednak nie w każdym powiecie liczba ta jest taka sama.

– Najzdrowsi są mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego (3,4 proc. jest chorych), dębickiego (3,6 proc.), mieleckiego (3,7 proc.), leskiego (3,8 proc.) oraz niżańskiego (3,9 proc.). W powiecie leżajskim, rzeszowskim, sanockim, łańcuckim, bieszczadzkim, jarosławskim, mieście Rzeszowie, przeworskim, przemyskim, ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim, lubaczowskim, krośnieńskim oraz stalowowolskim zachorowalność jest na poziomie 4,1-4,9 proc. W powiecie tarnobrzeskim zachorowalność wynosi 5 proc., w mieście Tarnobrzegu i powiecie brzozowskim 5,2 proc., a w powiecie jasielskim 5,6 proc. Najwięcej chorych mieszka w mieście Krośnie (5,7 proc.) oraz w mieście Przemyślu (6,1 proc.) – podaje Rafał Śliż.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin