REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Leczył nowotwory złośliwe wahadełkiem i plazmą. Pacjentki zmarły

Kosztowna „terapia” miała tragiczne skutki (Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne)

56-letni mężczyzna podając się za lekarza wmówił dwóm kobietom w wielu 66 i 35 lat, cierpiącym na złośliwe nowotwory, że nie chorują na raka, ale są zarażone patogenami. Diagnozę poprzedził badając je przedmiotem przypominającym wahadełko. Następnie zalecił zaprzestanie dotychczasowego leczenia i zaproponował „terapię”, za którą zainkasował ponad 45 tys. zł. Obie kobiety zmarły. Mąż jednej z nich zgłosił sprawę do prokuratury.

– Śledczy , w oparciu o opinię biegłego z zakresu medycyny, wykazali, że działania podejmowane przez mężczyznę były w świetle nauk medycznych niedopuszczalne i szkodliwe. Pacjentki utraciły bezpowrotnie kilka miesięcy prawidłowego leczenia, które mogło wydłużyć ich życie i zmniejszyć ich cierpienia fizyczne i psychiczne – przekazała prokuratura.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. W przeszłości nie był karany. Jest mieszkańcem woj. małopolskiego, ma średnie wykształcenie. Ogłaszał się, że prowadzi działalność paramedyczną i zajmuje się holistycznym podejściem do zdrowia. Za zarzucane mu przestępstwa grozi do lat 8 więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Tacy ludzie to szarlatani

Czy takie rzeczy rzeczywiście się zdarzają?

– Niestety takie przypadki wciąż mają miejsce – potwierdza lek. Patryk Hasior, specjalista radioterapii onkologicznej, zastępca kierownika Klinicznego Zakładu Radioterapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

Lekarz dodaje, że osoby takie wykorzystują fakt, że chorujący na nowotwór, są nierzadko w słabej kondycji psychicznej. Szukają ratunku na wszystkie możliwe sposoby. Są więc bardzo podatne na tego typu działania.

– Tacy ludzie to szarlatani – mówi lek. med. Patryk Hasior, specjalista radioterapii onkologicznej, zastępca kierownika Klinicznego Zakładu Radioterapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie (fot. arch. USK).

– Ludzie tacy to szarlatani, nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu. Proponują pacjentom wątpliwe „terapie”, mające ich uleczyć z nowotworu. Często wmawiają pacjentom, że wcale nie chorują na nowotwór, ale mają w sobie pasożyty, pierwotniaki i doprowadzają ich do zaprzestania dotychczasowego leczenia. Wprowadzają pseudonaukowe metody „diagnostyki” i „leczenia”, najczęściej doprowadzając do nieodwracalnych szkód w stanie zdrowia pacjenta, jak również w procesie leczniczym. Trzeba nadmienić, że najczęściej inkasują za swoje „usługi” ogromne sumy pieniędzy – mówi dr Hasior.

Tacy szarlatani oskarżają lekarzy o zmowę z koncernami farmaceutycznymi.

– W mojej opinii zdecydowanie brakuje rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby na eliminowanie takich osób z rynku „usług”. Brakuje również prawa z zakresu karnego pozwalającego skutecznie takie osoby ścigać. Nie tylko za oszustwo, ale przede wszystkim za bezpośrednie narażenie zdrowia i życia pacjenta. W dodatku kierowane chęcią zysku, czyli z premedytacją – mówi Patryk Hasior.

Dodaje też, że należy starać się na wszelkie sposoby podnosić świadomość społeczeństwa, że takie pseudonaukowe metody leczenia nie przynoszą chorym, żadnych korzyści. Doprowadzają do dramatów życiowych, rodzinnych, a bardzo często też finansowych.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin