Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 4 marca 2024

Nie daj się rakowi. Już dziś zarejestruj się na badania

17 lutego, w Podkarpackim Centrum Onkologii, przy USK w Rzeszowie, będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań. Wśród nich mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej oraz określone badania laboratoryjne. Biała sobota dla pacjentów, odbędzie się w sobotę, w godz. od 9 do 13. Żeby z niej uczestniczyć należy się jednak wcześniej zarejestrować. Można to zrobić w poniedziałek i wtorek (12 i 13 lutego), w godz. od 9 do 11 pod nr 17-866-64-18 (liczba miejsc ograniczona).

Rak w Polsce stanowi drugą przyczynę zgonów. Stanowi istotny problem zdrowotny szczególnie u osób w młodych i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet. Od kilku lat nowotwory stały się wśród nich najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7 proc. zgonów w grupie młodych i 46,8 proc. zgonów kobiet w średnim wieku.

Zachorowaniom na raka sprzyja wiele czynników

– Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wpływem wielu czynników – tłumaczy lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie.

– Do głównych, tzw. czynników środowiskowych należą: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne. Szacuje się, że prawdopodobnie aż 30 proc. przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem – dodaje.

Wiadomo, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie chorego. Stąd niezwykle ważne są badania profilaktyczne.

Podczas Białej Soboty, Specjaliści z Centrum Fizjoterapii Paśko w Rzeszowie przygotują warsztaty z automasażu i autodrenażu dla Pań po przebytych operacjach z powodu raka piersi. Podzielą się także wiedzą na temat przyczyn oraz możliwościom skutecznego zapobiegania obrzęku limfatycznego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin