Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Robią protezy „szyte na miarę”. W Mielcu pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu

Oddział Ortopedyczny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu znów przeciera szlaki! (Fot. Materiały prasowe)

Spersonalizowana endoproteza stawu kolanowego na Oddziale Ortopedii Szpitala Specjalistycznego w Mielcu to pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

Oddział Ortopedyczny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu znów przeciera szlaki! Jako pierwszy w regionie, zastosował spersonalizowaną, wyprodukowaną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego.

– Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego. W takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – mówi lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator oddziału.

Na czym polega innowacja?

– Przygotowaliśmy dla tej pani specjalny implant, ale bardzo ciekawy jest sposób jego pozyskania. Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam, czyli w firmie, robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu. A implant jest absolutnie spersonalizowany, pasuje tylko i wyłącznie tej jednej osobie – podkreśla ordynator Mirosław Midura.

Lekarze otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje. Dzięki temu mogą bardzo dokładnie go opracować oraz wszczepić tam otrzymany implant.

Instrumentarium jest jednorazowe

Z takich rozwiązań korzystają pacjenci nie tylko z Mielca i okolic. (Fot. Materiały prasowe)

– To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu. Nie powinno to dziwić. Nasz Oddział jest znany szeroko w Polsce, jeżeli chodzi o wysoką jakość usług medycznych oraz innowacyjność – mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala.

Z takich rozwiązań korzystają pacjenci nie tylko z Mielca i okolic. Pacjentka, która ma nową, spersonalizowaną endoprotezę jest z okolic Krynicy. – Ważne, że tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie. Z tego powodu bardzo się cieszę, że jest to kolejna nowość w ofercie naszego szpitala – uzupełnia dyrektor.

To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat.. – Dzięki temu, że endoproteza jest robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implant. Dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.

Rozwiązanie warto zastosować przy ubytkach lokalnych chrzęstno-kostnych, głównie w obrębie stawu kolanowego. Rzadziej w obrębie stawu skokowego, u pacjentów ze zdrową kością, czyli w wieku od 40 do 60 lat, choć w niektórych przypadkach można poszerzyć te granice wiekowe od 35 do 65 lat.

– To rozwiązanie zdaje egzamin u ludzi aktywnych, uprawiających sporty, ciężko pracujących. Zdarzają się różnego typu epizody, urazy i w tych sytuacjach taka proteza wydaje się najlepsza. Dołączyliśmy do lekarzy w miastach, w których takie zabiegi już wcześniej były zrobione, np. w Poznaniu, w Krakowie, w Warszawie i teraz my w Mielcu wykonaliśmy taką operację – mówi lek. Mirosław Midura.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin