Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Szpital przy Szopena otwiera nową porodówkę. Nareszcie będą godne warunki

Nowa sala porodowa w szpitalu przy ul. Chopina w Rzeszowie
W szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie kobiety będą mogły wreszcie rodzić w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. (Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny)

Na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z bloku porodowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Prace remontowe już się zakończyły. Trwa jeszcze tylko instalacja wyposażenia.

– Na porodówce mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie. Nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w szpitalu przy Szopena w Rzeszowie.

Dziesięć nowych sal na bloku porodowym

Nowa porodówka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna.

Sale dla pacjentek wyposażono również w klimatyzację. W oknach zamontowano natomiast elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz w każdej jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala ma osobny węzeł sanitarny oraz klimatyzację.

Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną. Ułatwi ona lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu.

Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach. Każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i elektryczne rolety w oknach. Sale wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny i estetyczne meble. W każdej jest telewizor.

Porodówka zgodna z najnowszymi trendami

Do tej pory w szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie rodziło się ok. półtora tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

– Blok porodowy został zaprojektowany i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala – dodaje prof. Kluz.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście.

– Szpital posiada trzeci stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Nowa porodówka przy Szopena kosztowała 19,5 mln zł

Koszt inwestycji w nową porodówkę to 19,5 mln zł. Remont w całości sfinansowano ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Dzięki temu do wyremontowanych oddziałów Kliniki przy Szopena w Rzeszowie trafiło wyposażenie medyczne i niemedyczne. M.in. lampy operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe, ultrasonografy, urządzenia do monitorowania okołoporodowego (KTG) i monitorowania funkcji życiowych. To także aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, oraz nowoczesne meble, które w tym momencie są montowane.

_____

POLECAMY:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin