REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

„Zdrowe relacje, zdrowa psychika” to nowy cykl wykładów psychologicznych. Pierwszy z nich już we wtorek

Wykłady poprowadzą specjaliści Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W ramach cyklu odbędą się trzy spotkania on-line w formie wykładów publikowanych na kanale YouTube WSIiZ.

Pierwszy wykład, już 13 lutego, o godz. 18, pt. „Depresja, melancholia, demon w środku dnia”, poprowadzi mgr Jan Gosztyła, psycholog i psychoterapeuta.

Depresja to choroba

A trzeba wiedzieć, że depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków. Większość z nich zmaga się z problemem samotnie. Jak zatem mówić o depresji by oswoić temat? W jaki sposób zachęcić osoby w kryzysie do komunikowania potrzeby pomocy, by otworzyć je na poszukiwanie rozwiązań? Jak otoczenie może się zachować i jak otoczyć wsparciem osoby w kryzysie? Te zagadnienia zostaną poruszone w czasie wykładu. W czasie spotkania prelegent wyjaśni m.in., jak rozpoznawać sygnały alarmowe w kontekście depresji i melancholii. Jak radzić sobie z trudnościami psychicznymi w trakcie codziennego funkcjonowania.

Zdrowie psychiki jest ważne

– Zdrowie psychiczne, dobrostan i równowaga emocjonalna to tematy ważne i aktualne w świecie pełnym wyzwań, niepewności i lęków. Statystki i prognozy odnośnie odsetka ludzkości cierpiącego z powodu chorób i zaburzeń psychicznych nie napawają optymizmem. Liczne informacje medialne i doświadczenia osobiste dotyczące dostępu do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej i psychoterapeutycznej, budzą duży niepokój. W odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi, w tym przede wszystkim studentów WSIiZ i uczniów ALO, zdecydowaliśmy o uruchomieniu cyklu wykładów pt. „ZDROWE RELACJE, ZDROWA PSYCHIKA”, które będą uzupełnieniem oferty Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ. Organizacja cyklu jest też odpowiedzią WSIiZ na wyniki badań ankietowych dot. zdrowia psychicznego. Przeprowadzone zostały w tym roku wśród młodych ludzi kształcących się w naszej Uczelni – mówi Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

Z depresją borykali się wielcy

Depresja, wbrew stereotypowej opinii o jej współczesnej genezie, towarzysz człowiekowi od początku jego istnienia. Biblijny Hiob i król Saul, Vincet van Gogh, Charles Dickens, Lord Byron, Ludwik van Beethoven, Edgar Allan Poe, Kurt Cobain, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, czy Robin Williams – to tylko krótka lista znanych osób, które zmagały się z zaburzeniami nastroju. – Czym właściwie jest depresja i inne zaburzenia nastroju? Czy jest to nowa moda, próba racjonalizacji naszych wad, zwłaszcza lenistwa i niechęci do wysiłku? A może poważne schorzenie, na które choruje coraz więcej osób? Czy szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, że do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie to prawda, a może kolejne „bicie piany” i straszenie? Na te i wiele innych pytań dotyczących zaburzeń nastroju postaram się odpowiedzieć podczas wykładu – mówi mgr Jan Gosztyła.

To jeszcze nie koniec

19 marca br. dr Olga Kurek-Ochmańska podczas wykładu pt. „Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka”, poprowadzi odbiorców poprzez gąszcz nieścisłości i mitów narosłych wokół zaburzeń osobowości. Opowie o najczęściej występujących zaburzeniach osobowości i ich objawach; 30 kwietnia br. mgr Agata Ziemiakowicz, podczas wykładu pt. „Poczucie własnej wartości – Twoja supermoc”, zdefiniuje zdrowe poczucie własnej wartości. Opowie co ma na nie wpływ i jak je budować aby nam sprzyjało i było naszą wewnętrzną supermocą.

Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin