REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 czerwca 2026

100-kilogramowa radziecka bomba na budowie odcinka S19 Dukla – Barwinek!

Bomba zawiera około 50 kg materiału wybuchowego (trotylu), co w przypadku niekontrolowanej detonacji mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia. (Fot. GDDKiA)

Podczas robót ziemnych na budowie odcinka S19 Dukla – Barwinek ujawniono niewybuch. Była to radziecka bomba lotnicza typu FAB-100 o masie około 100 kg, pochodząca z okresu II wojny światowej.

Ze względu na potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz bezpieczeństwa prowadzonych prac, wyznaczono strefę niebezpieczną w promieniu od 1000 do 1200 metrów od miejsca zalegania niewybuchu. Bomba zawiera około 50 kg materiału wybuchowego (trotylu), co w przypadku niekontrolowanej detonacji mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia.

Po potwierdzeniu obecności niewybuchu niezwłocznie wdrożono obowiązujące procedury, a saperzy przeprowadzili działania zabezpieczające i neutralizujące. Operacja usunięcia niewybuchu została skutecznie przeprowadzona  na placu budowy, co pozwoliło na całkowite usunięcie zagrożenia oraz bezpieczne wznowienie prac.

Udostępnij

FacebookTwitter