Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Czytelnicy pytają, NFZ odpowiada

Fot. Aneta Jamroży

JANINA z Rzeszowa: Minął rok od poprzedniego badania Profilaktyki 40 PLUS. Ile mam teraz czasu na zrobienie po raz drugi?

– Jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu, faktycznie może Pani skorzystać po raz drugi. Nie trzeba po raz drugi wypełniać ankiety, a skierowanie powinno zostać wystawione automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta. Można to również sprawdzić w placówce, którą Pani wybierze do zrobienia badań. Według aktualnych przepisów, program zostaje przedłużony do końca czerwca 2024 r. Badanie można wykonać w dowolnej placówce w Polsce, która podpisała umowę z NFZ na realizację tego programu. Na terenie Podkarpacia jest ich ponad 170. Wykaz wszystkich dostępny jest w internetowej wyszukiwarce „Gdzie się Leczyć?” oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800-190-590.
 

BARBARA z Łańcuta: Szukam oddziału gastroenterologicznego dla dzieci, gdzie taki występuje? Nie mogę go znaleźć?

– To rzadka niestety specjalizacja, która ma swoje odzwierciedlenie tylko w jednym podkarpackim szpitalu. Klinika Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej znajduje się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej. Jeśli interesują Panią województwa ościenne, taki oddział można znaleźć w Krakowie, Kielcach i Lublinie. Wykaz wszystkich oddziałów w Polsce jest dostępny w internetowej wyszukiwarce „Gdzie się Leczyć?” oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800-190 590.
 

ROMAN z Ropczyc: – Planuję wykonać profilaktyczną kolonoskopia. Czy wiadomo jak długo trwa badanie i czy znieczulenie będzie podane?

– Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem. Kolonoskopia jest precyzyjnym badaniem i trudno jednoznacznie stwierdzić ile będzie trwać. Standardowo czas potrzebny na jego wykonanie to od 15 do 40 minut. Profilaktyczne badanie nie wymagające skierowania można obecnie wykonać w 12 placówkach na terenie Podkarpacia: w Brzozowie, Jaśle, w dwóch palcówkach w Krośnie, Mielcu, trzech placówkach w Rzeszowie, Rudnej Małej niedaleko Rzeszowa, dwóch placówkach w Stalowej Woli oraz w Tarnobrzegu. Pełne dane teleadresowe dostępne są na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ w części dla Pacjentów. O wszystkie programy profilaktyczne można również zapytać konsultanta Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800-190-590. Numer jest bezpłatny i czynny całą dobę.
 

WIOLETTA: – Mam ponad 50 lat i właśnie wróciłam po wielu latach do Polski. Wybrałam już lekarza rodzinnego i pielęgniarkę. Czy położną też mogę wybrać, mimo że nie planuję powiększania rodziny?

– Położną podstawowej opieki zdrowotnej można wybrać w każdym wieku. Do jej zadań należy prowadzenie ciąży, edukacja przedporodowa, badanie KTG i USG, wizyty domowe u noworodka, niemowlęcia i kobiety w połogu i konsultacje laktacyjne. Ale do zadań należy również sprawowanie opieki po operacjach ginekologicznych lub ginekologiczno-onkologicznych. Zadaniem położnej jest dbanie o zdrowie każdej kobiety. Z jej pomocy mogą skorzystać panie, które zmagają się z chorobą ginekologiczną lub onkologiczną. Młode dziewczyny wchodzące w okres dojrzewania, czy kobiety, które przechodzą właśnie trudny proces menopauzy. Jej wiedza i doświadczenie bardzo często okazują się niezwykle pomocne również dla kobiet, które planują założenie rodziny, mają jednak obawy lub wątpliwości związane z macierzyństwem. Położna zachęca także do regularnych badań profilaktycznych: cytologii, samobadania piersi, USG piersi, mammografii, czy profilaktycznego USG narządów rodnych. Z pomocy położnej może zatem skorzystać każda kobieta, która jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda kobieta powinna wybrać swoją położną. Można to zrobić przez pisemną deklarację wyboru położnej POZ w wybranej przychodni POZ lub indywidualnie u położnej POZ, która podpisała kontrakt z NFZ lub przez wysłanie deklaracji wyboru położnej POZ w formie elektronicznej, podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Można również złożyć deklarację przez Internetowe Konto Pacjenta. Dwa razy w roku kalendarzowym bezpłatnie i bez podawania przyczyny można zmienić położną POZ przez złożenie nowego druku deklaracji w wybranej przez siebie przychodni lub gabinecie położnej POZ. Świadczenia położnej rodzinnej realizowane są również w domu pacjentki, w przypadku uzasadnionym medycznie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin