REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 1 października 2023

Festiwal Kultury Lasowiackiej w Kolbuszowej

Tak inauguracja Festiwalu Kultury Lasowiackiej w kolbuszowskim skansenie wyglądała rok temu. (Fot. Paweł Galek)

W niedzielę (02.07) w kolbuszowskim skansenie rozpocznie się Festiwal Kultury Lasowiackiej. Następnie, podczas kilkunastu dni turyści będą poznawać zwyczaje, rzemiosło, sztukę i historię dawnej wsi. Wydarzenia z tym związane będą odbywać się na Podkarpaciu, w: Gorzycach, Leżajsku, Tarnobrzegu, Ulanowie, Grodzisku Dolnym, Nowej Dębie, Baranowie Sandomierskim, Rudniku nad Sanem i Medyni Głogowskiej. 

Inauguracja Festiwalu w Kolbuszowej będzie przebiegać pod hasłem „Odpust na Jagodną”. Turyści zobaczą filmy związane z folklorem Lasowiaków i obchodami święta Matki Boskiej Jagodnej.

Będzie można również wziąć udział w warsztatach kulinarnych, pszczelarskich, muzycznych czy bibułkarskich, obejrzeć pokazy rzemiosł ludowych i przemysłów puszczańskich oraz tradycyjnych prac gospodarskich. 

Na scenie zaprezentują się zespoły obrzędowe, które porwą zgromadzonych w malowniczy świat tańca i teatru.

Wystąpią m.in.: zespół „Chamełka” oraz kapela z Woli Raniżowskiej; Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” z Woli Raniżowskiej, Kapela z Majdanu, „Cmolaskie Chłopoki”, Anna Szewczyk z Kamienia, „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej i Jadwiga Kula-Romanek. Imprezę zakończy potańcówka „Na Jagodną” z kapelą Łola.

Nikt ze skansenu nie wyjdzie głodny – zadbają o to koła gospodyń wiejskich, które zaserwują smakowite potrawy regionalne. Wstęp jest bezpłatny.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Jedynka Super Nowości z 29 września 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin