Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Najstarsza mieszkanka Podkarpacia skończyła 109 lat! Życzymy dużo zdrowia!

(Fot. Facebook Parafii Gogołów)

Anna Winiarska, od urodzenia mieszkająca w Hucie Gogołowskiej (powiat strzyżowski), kilka dni temu ukończyła 109 lat. Jest obecnie najstarszą mieszkanką Podkarpacia i jedną z pięciu najstarszych osób żyjących w Polsce.

Pani Anna przyszła na świat się 23 lutego 1915 roku w Hucie Gogołowskiej. Przeżyła więc obydwie wojny światowe. Kobieta doczekała się czwórki dzieci (córki i trzech synów). Ma też 17 wnuków, 29 prawnuków oraz 12 praprawnuków.

Seniorka mimo sędziwego wieku jest w bardzo dobrej kondycji. Jej urodziny stały się pretekstem do wyrazu wdzięczności i radości nie tylko ze strony dużej rodziny jubilatki, ale też ze strony społeczności lokalnej. Na profilu Parafii Gogołów pojawiły się serdeczne życzenia, dla długowiecznej parafianki. To dowód na to, że historia życia pani Anny Winiarskiej inspiruje i budzi szacunek nie tylko wśród jej najbliższych, ale także całej społeczności.

Podkarpacie stulatkami stoi

Najstarszą Polką w historii, której wiek zweryfikowano metrykalnie, była również związana z Podkarpaciem Tekla Juniewicz, która urodziła się 10 czerwca 1906 roku we wsi Krupsko niedaleko Żydaczowa (obecnie na Ukrainie w obwodzie lwowskim). Po wyjściu za mąż przeprowadziła się do Borysławia. Tam w 1928 i 1929 roku na świat przyszły córki: Janina i Urszula. Po II wojnie światowej i włączeniu Borysławia do ZSRR, w listopadzie 1945 roku, Juniewiczowie zostali zmuszeni do wyjazdu. Osiedlili się w Gliwicach. Tekla Juniewicz doczekała się pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Zmarła 19 sierpnia 2022 roku w wieku 116 lat.

Pani Anna jest obecnie jedną z ponad 150 stulatków, pobierających na Podkarpaciu świadczenia honorowe z tytułu długowieczności.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin