REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

SOR w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie ruszy jeszcze tej wiosny

Szpital MSWiA w Rzeszowie
SOR przy Szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu. (Fot. Wit Hadło)

Na czerwiec planowane jest otwarcie drugiego w Rzeszowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jego budowa jest już na ukończeniu, a dzięki determinacji wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, większość formalności została już dopięta na ostatni guzik.

Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego działa 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz jedno centrum urazowe. W Rzeszowie taki oddział funkcjonuje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej. Drugi powstaje w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej. Jego szybkie uruchomienie jest jednym z priorytetów wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.

– Bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa to sprawa absolutnie priorytetowa. Dlatego natychmiast po objęciu przeze mnie urzędu wojewody rozpoczęłam starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie drugiego SOR-u w Rzeszowie. Niestety, decyzje, jakie podejmowano w poprzedniej kadencji oraz Ministerstwie Zdrowia skutkowały tym, że dzisiaj dokończenie tego zadania jest opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Przypomnijmy…

27 października 2023 r. ówczesna wojewoda podkarpacki przedłożyła do Ministra Zdrowia projekt aktualizacji planu działań, w którym zakładano uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 r. Niestety, ówczesny minister Waldemar Kraska nie zaakceptował tego i 13 listopada wykreślił SOR w szpitalu MSWiA z planu przesuwając go jako zadanie planowane do realizacji w 2024 r., ale nie wskazując konkretnej daty otwarcia. Powodem tej decyzji był brak podpisania umowy z NFZ. Umowa ta do 20 grudnia 2023 r. nie została podpisana. Uruchomienie SOR-u od 1 stycznia 2024 r. nie było zatem możliwe.
Wojewoda podkarpacki wylicza, że w ciągu czterech miesięcy w PUW podjęto szereg decyzji i działań zmierzających do szybkiego uruchomienia drugiego rzeszowskiego SOR.

16 lutego dyrektor szpitala MSWiA złożył wniosek o wpis komórki SOR do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działania Lecznicze. 20 lutego ten wpis został dokonany. 6 marca w szpitalu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PUW w celu weryfikacji spełnienia wymogów formalnych. 29 marca do Ministra Zdrowia przekazany został zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w którym wskazałam na uruchomienie SOR-u do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Minister nie wniósł uwag. 3 kwietnia odbyło się spotkanie w PUW z udziałem dyrektorów: szpitala MSWiA, NFZ w Rzeszowie, rzeszowskiego pogotowia, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, pracowników naszego urzędu. Celem była analiza bieżącego stanu przygotowania do uruchomienia SOR-u.

– Te wszystkie kroki pozwoliły nam doprowadzić do sytuacji, w której możemy zakomunikować, że SOR przy Szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu. Będzie to odział nowoczesny, świadczący usługi medyczne na wysokim poziomie – zapewnia wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Dodaje, że w trosce o pacjentów, podjęła także działania w kierunku uruchomienia od 1 stycznia 2025 r. zespołu ratownictwa medycznego w Głogowie Młp., który będzie zabezpieczał także teren Rzeszowa.

Wojewoda podkarpacka, Teresa Kubas-Hul podczas czwartkowej konferencji prasowej (Fot. UW)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin