REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Sztible i klojzy – chasydzkie modlitewnie w Rzeszowie. Przyjdź na wykład

Plakat spotkania o rzeszowskich żydach
W najbliższy piątek 5 stycznia w Urban Lab odbędzie się wykład otwarty „Sztible i klojzy – chasydzkie modlitewnie w Rzeszowie”

Urban Lab zaprasza na trzeci wykład Karoliny Ożóg z cyklu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”. Tym razem autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów” opowie o chasydzkich dynastiach.

W najbliższy piątek (5 stycznia) odbędzie się wykład otwarty „Sztible i klojzy – chasydzkie modlitewnie w Rzeszowie”. W trakcie spotkania Karolina Ożóg po raz kolejny przybliży nam świat rzeszowskich chasydów.

Charakterystyczny ubiór

Przed II wojną światową osiemdziesiąt procent żydowskiej populacji Rzeszowa stanowili ortodoksyjni Żydzi. Charakteryzowali się szczególnym wyglądem – nosili tradycyjny żydowski strój, w tym długi czarny płaszcz i czarny aksamitny kapelusz.

„Gorliwi chasydzi nosili długie pejsy i długie brody, jedni zaniedbane, inni starannie przystrzyżone. W szabat i święta wszyscy Żydzi nosili sztrejmel a także czarny jedwabny płaszcz. W Rzeszowie nikt nie wstydził się swojego judaizmu. Chasydzi wychodzili na ulice w szabaty i święta owinięci w wełniane szale modlitewne. W dni Sukkot z dumą nosili lulaw i etrog. Latem, podczas posiłków szabatowych, dźwięk pieśni śpiewanych przy stole wydobywał się z żydowskich domów i rozchodził po wszystkich ulicach, na których mieszkali Żydzi” – czytamy w Księdze Pamięci Rzeszowa.

O chasydyzmie i modlitwach

Podczas wykładu usłyszymy o tym czym był chasydyzm. Razem z Karoliną zajrzymy do licznych modlitewni czyli sztibli (sztibl – jid. Izdebka) i klojzów (jid. z niemieckiego Klause – cela). To tam modlili się zwolennicy poszczególnych dynastii chasydzkich. W Rzeszowie takich dynastii było wiele, a w śród nich m.in.: sądecka, sadogórska, rymanowska, dzikowska, błażowska i inne.

– Opowiem o rzeszowskich Admorim – to tytuł nadawany cadykom. Między innymi o Rabbim Eleazarze Weissblumie zwanym Eleazarem Rajszerem, Rabbim Jehudzie Ungarze, Rabbim Avrahamie Chaimie Horowitzu i Błażowskim Rebe Cwi Elimelechu Szapiro. Dzięki barwnym wspomnieniom przeniesiemy się na chwilę do całkiem innego Rzeszowa – zapewnia Karolina Ożóg.

Karolina Ożóg jest rzeszowianką, absolwentką judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz muzealniczką, edukatorką, tłumaczką języka hebrajskiego. Od 2013 r. związana jest z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze. Jest również autorką facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

Wykład poświęcony chasydzkim dynastiom w Rzeszowie odbędzie się w siedzibie Urban Lab przy ul. 3 Maja 13. Początek spotkania w piątek, 5 stycznia, o godz. 18. Wstęp wolny!

Organizatorem spotkania jest Fundacja Inwencja. Partnerem projektu są: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Rajsze.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin