REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Uwaga, wścieklizna na Podkarpaciu! To przerażająca choroba.

Zdjęcie lisa na miejskim chodniku
W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy. Zwierzę możemy spotkać nawet w mieście. (Fot. pixabay)

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. Tymczasem ognisko wścieklizny potwierdzono na Podkarpaciu u jednego psa i pięciu lisów. Wszystkie przypadki odnotowano w pobliżu granicy z Ukrainą. W tym rejonie zostanie powtórzona akcja zrzucania szczepionek.

Według Janusza Ciołka, zastępcy podkarpackiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, zarażone zwierzęta przychodzą do nas z Ukrainy. Akcja zrzutu szczepionek z samolotów przeprowadzona będzie w woj. podkarpackim w czwartek i piątek. Na terenach znajdujących się w 30-kilometrowym pasie od granicy z Ukrainą.

Apel o szczepienie psów i kotów

Wścieklizna jest przerażającą, jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest wirusową chorobą zakaźną, dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Na przykład przez pogryzienie.

Do obecności i rozprzestrzenianie wścieklizny w środowisku naturalnym przyczyniają się zwierzęta różnych gatunków. Spośród zwierząt wolno żyjących są to głównie sarny i jelenie, a wśród zwierząt domowych bydło.

W Europie najwięcej przypadków wścieklizny stwierdzono u:

  • lisów wolno żyjących,
  • borsuków,
  • nietoperzy,
  • jenotów,
  • a wśród zwierząt domowych u psów i kotów.

Dlatego inspekcja weterynaryjna na Podkarpaciu apeluje o szczepienie nie tylko psów, ale także  kotów.

Należy pamiętać, że wścieklizna w Polsce nie została uznana za chorobę wygasłą, a obowiązek szczepienia psów nałożony jest ustawowo. Kto się od niego uchyla podlega karze grzywny nawet do 500 zł.

U człowieka ostatni przypadek wścieklizny był na Podkarpaciu

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce. W naszym kraju ostatni odnotowany przypadek zachorowania człowieka na wściekliznę stwierdzono w 2002 roku, u mężczyzny z województwa podkarpackiego.

Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe trzeba dokładnie sprawdzić i skonsultować z lekarzem medycyny. Taki przypadek powinno się też zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin