Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

W Zerwance k. Leżajska już tokują głuszce! Posłuchaj pieśni godowej (video)

Głuszce prezentują się niezwykle okazale. (Fot. Anna Bukowska)

Te największe polskie kuraki aktywność godową w naturze wykazują na przełomie marca i kwietnia. W leżajskim ośrodku tokowanie głuszców można usłyszeć… o miesiąc wcześniej.

Przedłużające się ocieplenie pogody w lutym sprawia, że głuszce w ośrodku hodowlanym Nadleśnictwa Leżajsk w Zerwance przyjmują już postawy godowe i dumnie chodzą po swych boksach.

– O poranku i wieczorami słychać już pełną pieśń godową – mówi Anna Bukowska, kierownik ośrodka w Zerwance. – Jest to jednak czas, gdy nie wolno ich niepokoić, bo to wyjątkowo płochliwe ptaki.

Kiedy głuszec głuchnie?

W czasie pieśni godowej samiec rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę, rozkłada skrzydła i stroszy pióra.

– Wydaje odgłos składający się z czterech kolejno następujących dźwięków: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego pochodzi nazwa gatunkowa tego ptaka – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Pieśń godowa głuszca. (Film: Anna Bukowska)

Kury głuszca w trakcie toków w hodowli wybierają najpiękniejszego koguta, a potem wchodzą do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Żeby nie dochodziło do walki, koguty są od siebie odizolowane. Głuszec swój boks uważa za własne terytorium, broni go akcentując silnie tzw. terytorializm.

– W hodowli dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby utrzymać m.in. zmienność genetyczną – wyjaśnia Anna Bukowska.

Gatunek zanikający na Podkarpaciu…

Ośrodek hodowli głuszca w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. W ubiegłym roku w leżajskim ośrodku wyhodowano 56 głuszców, z których większość trafiła do wsiedleń w nadleśnictwach: Głęboki Bród – 17 ptaków, Ruszów – 11, Biłgoraj – 8, Janów Lubelski – 12, a jeden z ptaków trafił do czeskiej hodowli w miejscowości Frydek-Mistek.

Głuszec podczas tokowania. (Fot. Anna Bukowska)
Ośrodek hodowli głuszca w Leżajsku jest jednym z 3 tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. (Fot. Anna Bukowska)

– W Polsce na wolności żyje obecnie kilkaset osobników tego gatunku. Aktualnie w Zerwance jest tylko stado podstawowe: 18 kur i 8 kogutów – informuje Edward Marszałek. – W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą licznie występujących tu małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów, jastrzębi.

Oprócz Leżajska głuszce hodowane są w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku). Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin