REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 17 czerwca 2025

Weto prezydenta dla obniżonej składki zdrowotnej. Komentarz ekspercki

Wprowadzona zmiana ustawy w zakresie składki zdrowotnej miała, co do zasady, odciążyć osoby prowadzące działalność gospodarczą w comiesięcznych zobowiązaniach wobec państwa. (Fot. Pixabay)

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Zmiany proponowane przez rządzących od początku dzieliły przedsiębiorców. Wprowadzona zmiana ustawy w zakresie składki zdrowotnej miała, co do zasady, odciążyć osoby prowadzące działalność gospodarczą w comiesięcznych zobowiązaniach wobec państwa. Z zapisów ustawy wynikało jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy będą zadowoleni z przyjętych zmian.

Według zapowiedzi Ministra Finansów nowe rozwiązania miały zakończyć absurdy wprowadzone przez Polski Ład w zakresie składki zdrowotnej. Dla wielu przedsiębiorców rzeczywiście zmiany byłyby korzystne finansowo, jednak nie dla wszystkich. Podzieliło to właścicieli firm. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że zaproponowane rozwiązania nie były proste i klarowne, a sam sposób wyliczenia składki zdrowotnej jeszcze bardziej skomplikowano.

– Naliczenie składki zdrowotnej miało bazować na podstawie dwuelementowej. Pierwsza część to podstawa ryczałtowa, która dla każdej formy opodatkowania wynosić miała 75% minimalnego wynagrodzenia. Od wskazanej podstawy miało był odliczone 9% składki zdrowotnej. Drugim elementem podstawy miała być część procentowa – obliczana od nadwyżki dochodów lub przychodów powyżej określonego progu, różnie w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania – wyjaśnia Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup.pl.

Najwięcej mieli do stracenia przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu, zwłaszcza Ci, których air jordan 11 cherry holiday 2022 zarobki były wysokie, ponieważ od nadwyżki przychodu musieliby płacić składkę procentową. ​

– Na chwilę obecną maksymalna stawka składki zdrowotnej, choć uzależniona progowo od osiągniętego przychodu, jest ograniczona do konkretnej kwoty. Innymi SchaferandweinerShops Switzerland - Jacket with detachable belt bag ADIDAS by Stella McCartney - adidas Originals 2256 słowy, ryczałtowiec nie zapłaciłby większej miesięcznej składki zdrowotnej niż ta określona dla konkretnego progu dochodowego. W rządowych rozwiązaniach takiego ograniczenia nie było – dodaje Monika Piątkowska.

Proponowane przepisy nie tylko wprowadziłyby zmiany w rozliczeniach względem ZUS, ale wpłynęłyby również na wybór formy opodatkowania, a więc także na rozliczenia z fiskusem.

– Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy rozpatrują obciążenie składką zdrowotną jako składową przy wyborze sposobu rozliczeń z fiskusem. Jeśli zmiany weszłyby w życie, oznaczałoby to konieczność przemodelowania rozliczeń wielu firm – zarówno z urzędem skarbowym, jak i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – podsumowuje Monika Piątkowska z fillup.pl.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl GRAVAMEN MEDIA ul. Podwisłocze 46, 35-309 Rzeszów Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Polityka prywatności Regulamin