REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 7 sierpnia 2026

Woda z wodociągu w Polance Horynieckiej nadaje się do picia tylko po przegotowaniu

Z komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu w Polance Horynieckiej, w gminie Cieszanów, wynika, że znajdują się w niej bakterie z grupy coli. Woda nadaje się do spożycia, ale tylko po uprzednim przegotowaniu.

Co ważne dla mieszkańców wodociąg w Polance Horynieckiej zaopatruje w w odę kilkanaście miejscowości. W tym Cieszanów, Chotylub, Dąbrówka, Gorajec, Kowalówka, Doliny, Dachnów, Niemstów, Folwarki, Nowe Sioło, Nowy Lubliniec, Stary Lubliniec, Żuków, Ułazów, Nowe Brusno, Polanka Horyniecka.

Inspekcja sanitarna informuje w komunikacie, że w badaniach wody z wymienionego wyżej wodociągu stwierdzono niezgodność z wartością parametryczną mikrobiologicznego parametru wskaźnikowego – bakterii grupy coli, ale…

Woda nadaje się do spożycia, po uprzednim przegotowaniu

Może być więc wykorzystywana do picia, przygotowywania posiłków, mycia i spożywania na surowo warzyw i owoców, mycia zębów, kąpieli noworodków i niemowląt pod warunkiem poddania jej wysokiej temperaturze.Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia” czytamy w komunikacie.

Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet oraz innych celów gospodarczych.

Co ważne od czasu wykrycia zanieczyszczenia Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Cieszanowie prowadzi prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 maja 2026 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Sanepid uprzedza, że z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względów na zwiększoną w niej zawartość chloru.

Udostępnij

FacebookTwitter