REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Wyprali ponad 2,5 mln euro. Skarb Państwa stracił 113 mln zł

Funkcjonariusz straży granicznej w nielegalnej fabryce oleju silnikowego
Na terenie posesji w województwie podkarpackim, straż graniczna zlikwidowała linię technologiczną do rozlewania i etykietowania oleju silnikowego. (Fot. BiOSG)

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała akt oskarżenia przeciwko szefowi oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Szajka zajmowała się nielegalnym handlem olejem silnikowym, suszem tytoniowym oraz praniem brudnych pieniędzy. W ciągu trzech lat „wyprali” ponad 2,5 mln euro.

Oskarżenie jest efektem wieloletniego i wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Skarb Państwa stracił 113 mln zł

Działalność grupy sięga jeszcze 2012 roku. Wtedy oskarżeni sprowadzili do Polski z innych państw UE ponad 200 ton suszu tytoniowego.

– Dokonując wpłat gotówkowych, przyjmując przelewy na ustalone rachunki bankowe i finalnie wykonując transfery do podmiotów krajowych i zagranicznych „wyprali” ponad 2,5 mln euro – mówi por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Grupa działała w latach 2012-2015. W skutek jej działalności Skarb Państwa stracił m.in. na podatku akcyzowym i VAT łącznie ponad 113 mln złotych.

Magazyn pełen kartonowych pudeł
Szajka sprowadziła do Polski z innych państw UE ponad 200 ton suszu tytoniowego. (Fot. BiOSG)

Zatrzymano osiem osób

Na trop grupy wpadli śledczy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na przełomie 2013/2014 roku. Zatrzymali wtedy transport z tytoniem i zlikwidowali na terenie województwa małopolskiego nielegalną fabrykę oraz magazyn wypełniony wyrobami akcyzowymi. Znajdowało się w nim łącznie 10 ton tytoniu oraz 4 tony suszu tytoniowego.

– Na gorącym uczynku zatrzymano wtedy pięć osób – dwóch obywateli RP oraz trzech obywateli Ukrainy. Wobec tych osób w 2015 roku prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu – dodaje rzecznik.

Ale to nie był koniec sprawy. Dodatkowo, na początku 2015 roku, na terenie posesji w województwie podkarpackim, zlikwidowano linię technologiczną do rozlewania i etykietowania oleju silnikowego. Wtedy zatrzymano trzy osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w konfekcjonowanie oleju silnikowego. Zabezpieczono też cysternę z ładunkiem oleju silnikowego o masie 23,5 ton oraz ponad 10 tys. litrów oleju silnikowego.

Od Polski przez Europę i Afrykę

W toku śledztwa zabezpieczono szereg dokumentacji. Udało się, też ustalić, że nielegalny obrót olejem silnikowym i suszem tytoniowym odbywał się przy udziale podmiotów gospodarczych założonych do tego celu na terenie wielu krajów.

– Począwszy od Polski przez Republikę Czeską i Słowacką, a także inne kraje europejskie i afrykańskich. Pełniły one rolę tzw. słupów – wyjaśnia porucznik Zakielarz.

Śledczy znaleźli też szereg rachunków bankowych założonych na te firmy oraz ich właścicieli. Służyły one do transferowania pieniędzy, po to, by utrudnić, bądź udaremnić ich przestępcze pochodzenie.

W ramach postępowania mundurowi działali też poza granicami Polski, gdzie wspierały ich organy ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy.

Oskarżono kolejne osoby

W efekcie zebrano materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie czterem kolejnym osobom zarzutów popełnienia przestępstwa – brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. To obywatele Polski w wieku od 39 do 68 lat. Łukaszowi Z. – szefowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, z kolei jej członkowie: Andrzej Z. Marcin H., Marek M. oraz Dorian A. mogą spędzić w więzieniu do 5 lat.

_____

PRZECZYTAJ TEŻ: Anna H., była prokurator z Rzeszowa, jeszcze dwa lata spędzi w więzieniu. Twierdzi, że jest niewinna

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin