Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Wyświetlacze na dworcu PKP Rzeszów Główny już działają. Tylko dlaczego tak późno?

Na stacji Rzeszów Główny podróżni wreszcie mogą na tablicach elektronicznych odczytać godziny odjazdu pociągów. (Fot. PKP PLK)

Jeszcze na początku grudnia ub. roku informowaliśmy, że na peronach kolejowego dworca Rzeszów Główny są wyświetlacze odjazdów pociągów, ale… nie działają. Po kilku latach od zakończenia remontu dworca wreszcie uruchomiono kompletny system informacji pasażerskiej.

Tylko czym się tu chwalić, skoro od co najmniej dwóch lat taki „wynalazek” z wyświetlaczami funkcjonuje na mniejszych stacjach: w Sędziszowie Młp.,  Ropczycach, Dębicy i w  Przemyślu.

Podróżni wyjeżdżający z dworca kolejowego Rzeszów Główny mogą się cieszyć, bo wreszcie mogą korzystać z urządzeń, na które czekali od 2020 roku, gdy zmodernizowano perony. Tylko, że ówczesne prace modernizacyjne nie zapewniły pasażerom tego, co dla nich najważniejsze. Zabrakło tablic elektronicznych, informujących o godzinach odjazdów pociągów i głośników z których mogłyby się wydobywać wyraźne komunikaty. 

Fot. PKP PLK

W ostatnich miesiącach ub. roku podróżni wreszcie mogli usłyszeć wyraźny głos informujący o pociągach. Wcześniej były to tylko „skrzeczące” komunikaty i trudno było zrozumieć co osoba nadająca je miała na myśli. Były niezrozumiałe. Jednak jeszcze w 2023 roku nastąpiła poprawa pod tym względem, a informacje są podawane w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Pojawiła się więc nadzieja, że może i wyświetlacze będą.

Po trzech latach od remontu peronów 

Podróżni takiego udogodnienia oczekiwali od ponad trzech lat i jednocześnie zazdrościli, bo jadąc w kierunku np. Krakowa na kilku stacjach widzieli tablice elektroniczne z wyraźnym informacjami, a i komunikaty nadawane przez głośniki też były wyraźne. Warto było  jednak czekać, bo w tym tygodniu tablice zamontowane jeszcze w ub. roku wreszcie zaczęły wyświetlać komunikaty. 

Na stacji Rzeszów Główny podróżni zyskali lepszą dostępność do informacji pasażerskiej.  PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na peronach w przejściu podziemnym. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł. Wyświetlacze na peronach umożliwiają odczytanie komunikatów dotyczących najbliższych odjazdów i przyjazdów pociągów. Lepszą jakość komunikatów dźwiękowych zapewnia nowe nagłośnienie. Bezpieczeństwo na największej stacji kolejowej na Podkarpaciu ma gwarantować  system monitoringu. Kamery zainstalowano też na przystanku Rzeszów Zachodni. 

– Na stacji Rzeszów Główny zamontowano na peronach łącznie 65 sztuk wyświetlaczy – poinformowała  Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK. – Zainstalowano też monitoring wizyjny oraz instalacje w przejściu pod torami – dodaje.

Czemu tak późno?

Tak więc dobrze, że wreszcie stacja Rzeszów Główny jest nowoczesna i podstawowe dla podróżnych udogodnienia działają. Tylko wciąż aktualne jest pytanie. Skoro np. w Sędziszowie Młp., stacji kolejowej oddalonej o 21 km od Rzeszowa, tablice elektronicznie i dobrej jakości nagłośnienie są już od trzech lat, to dlaczego dotąd nie było ich na dworcu Rzeszów Główny? 

Okazuje się, że w 2020 roku oddano zmodernizowane perony, ale bez montażu tablic, bo przeprowadzono przetarg na perony z pominięciem wyświetlaczy i nagłośnienia. Podobno na takie udogodnienia dla podróżnych musi być przeprowadzone odrębne postępowanie przetargowe. Tylko jakoś w Sędziszowie Młp. wybudowano nowy modułowy dworzec, powstały tam perony i równocześnie tablice. Można? Okazuje się, że można… 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin