REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 grudnia 2023

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy na Podkarpaciu?

art

Znalezienie zatrudnienia zgodnego z posiadanymi kwalifikacjami nie zawsze jest proste. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto szukać ofert na każdy możliwy sposób i odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Praca w powiecie rzeszowskim będzie łatwiej dostępna, jeśli kandydat skupi się na zawodach, w których brakuje pracowników. Jaka praca czeka na Podkarpaciu? Sprawdź, gdzie najszybciej można znaleźć zatrudnienie.

Zawody deficytowe, czyli na kogo czeka praca w województwie podkarpackim

Podkarpacie to region, w którym według szacunków GUS panuje najwyższe bezrobocie w kraju. Zgodnie z udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny danymi z końcem sierpnia poziom bezrobocia wyniósł 8,5%, przekraczając średnią krajową (5%). A to oznacza, że praca w Rzeszowie może być trudniej dostępna niż w innych częściach Polski. Warto jednak pamiętać, że sytuacja powoli poprawia się. W skali roku bezrobocie na Podkarpaciu zmniejszyło się o 0,3%.

Trudności ze znalezieniem zatrudnienia w regionie sprawiają, że poszukując pracy, warto wziąć pod uwagę prognozy opublikowane przez Barometr Zawodów. Według nich w 2023 roku praca Rzeszów dostępna jest od ręki dla przedstawicieli 4 grup zawodów z dużym deficytem kandydatów do pracy. Na liście są: betoniarze i zbrojarze, inżynierowie chemicy i chemicy, murarze i tynkarze oraz robotnicy budowlani.

Łącznie w aż 36 zawodach prognozowany jest deficyt poszukujących pracy. To praca dla uchodźców i doskonała okazja dla innych osób zainteresowanych zatrudnieniem. Co ważne, wolne wakaty to nie tylko branża budowlana (brukarze, cieśle, dekarze, inżynierowie budownictwa, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie), ale także takie zawody jak między innymi:

 • fizjoterapeuci i masażyści;
 • kierowcy samochodów ciężarowych;
 • magazynierzy;
 • nauczyciele przedszkoli;
 • pielęgniarki i położne;
 • pracownicy ds. księgowości i rachunkowości;
 • psycholodzy i psychoterapeuci;
 • spawacze;
 • spedytorzy i logistycy;
 • zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Praca w Rzeszowie a zarobki w zależności od branży

Praca w powiecie rzeszowskim może oznaczać zarobki sięgające nawet ponad 11 tys. złotych brutto. Jednak przeciętne miesięczne wynagrodzenie zależy od umiejętności i doświadczenia pracownika, firmy, w jakiej jest zatrudniony oraz sektora działalności. Zgodnie z danymi dla województw odnośnie wynagrodzenia w Polsce zarobki na Podkarpaciu w lipcu 2023 roku kształtowały się następująco:

 • administrowanie i działalność wspierająca – 4330 złotych brutto;
 • zakwaterowanie i gastronomia – 4746 złotych brutto;
 • handel, naprawa pojazdów samochodowych – 5465 złotych brutto;
 • budownictwo – 5622 złotych brutto;
 • transport i gospodarka magazynowa – 5965 złotych brutto;
 • sektor przedsiębiorstw – 6201 złotych brutto;
 • obsługa rynku nieruchomości – 6282 złotych brutto;
 • przetwórstwo przemysłowe – 6437 złotych brutto;
 • przemysł – 6489 złotych brutto;
 • informacja i komunikacja – 11193 złotych brutto.

Jak szukać pracy na Podkarpaciu?

Praca w województwie podkarpackim to wakaty, których można szukać na kilka sposobów. Popularne portale ogłoszeniowe każdego dnia aktualizują dostępne oferty pracy, dzięki czemu poszukiwania przez Internet są jedną z lepszych opcji. Poza serwisami typu Praca.pl warto przeglądać też social media wybranych firm, sprawdzać branżowe fora internetowe, Biuletyn Informacji Publicznej czy Centralną Bazę Ofert Pracy.

Inna możliwość to rejestracja w lokalnym urzędzie pracy – status osoby bezrobotnej pozwala uzyskać dostęp do ofert przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób bezrobotnych. Dodatkowo uprawnia do różnego rodzaju form wsparcia takich jak podnoszące kwalifikacje kursy i szkolenia, ułatwiające odnalezienie się na rynku pracy poradnictwo zawodowe czy dofinansowania umożliwiające rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Osoby zainteresowane pracą w Polsce mogą skierować się do agencji pracy. W zależności od potrzeb kandydata certyfikowana agencja pomoże znaleźć zatrudnienie na pełen lub na część etatu. Może to być praca dla Ukraińców, praca stała lub tymczasowa, praca w kraju lub za granicą. Warto też poprosić o pomoc rodzinę i znajomych – być może w firmie, w której pracują, są wolne wakaty lub wiedzą o stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom osoby poszukującej zatrudnienia.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin