Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Hala sportowa w Mielcu stoi, ale… nie można z niej korzystać

Hala widowiskowo-sportowa w Mielcu
Budowa hali widowiskowo-sportowej w Mielcu niby jest już zakończona, ale do tej pory nie udało się dokonać jej ostatecznego odbioru. (Fot. Paweł Galek)

Poziom kontrowersji, które wzbudza budowa hali sportowej w Mielcu można porównać jedynie do kosmicznych kosztów tej inwestycji. Obiekt stoi, ale nie można z niego skorzystać. Powód? Zdaniem magistratu – liczne niedociągnięcia. Na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Jacek Wiśniewski poinformował, że widzi „światełko w tunelu”. Z jego słów wynika, że hala może być oddana do użytku już w przyszłym miesiącu.

Kilka miesięcy temu wykonawca oświadczył, że budowa hali sportowej w Mielcu jest zakończona i można z niej korzystać. Innego zdania jest miasto. Urzędnicy wyliczają szereg niedociągnięć i usterek w zrealizowanej inwestycji.

Największym problemem jest elektryka, która zdaniem władz miasta, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowania obiektu. Potwierdziła to ekspertyza, którą na zlecenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wykonała jedna z firm.

Sprawa mieleckiej hali skończy się w sądzie?

Przedstawiciele wykonawcy oświadczyli z kolei, że mają… własną ekspertyzę, którą wykonała Politechnika Warszawska. Dokument ten, ich zdaniem, potwierdza, że instalację elektryczną w mieleckiej hali wykonano zgodnie z zamówieniem i że jest ona bezpieczna. Poinformowali też, że pod koniec grudnia ub.r. złożyli do sądu pozew przeciwko mieleckiemu magistratowi. Ich zdaniem urząd ten złamał prawo, nie przystępując do procedury odbiorowej.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Mielca prezydent Jacek Wiśniewski podkreślił, że budowa hali sportowej została zakończona, ale do tej pory nie udało się dokonać jej ostatecznego odbioru, a to jest niezbędnym warunkiem udostępnienia tego obiektu do użytkowania. Włodarz dodał też, że pisemnie wezwał wykonawcę do „należytej realizacji umowy”. Określił przy tym zakres prac, które firma powinna wykonać przed przystąpieniem do odbioru końcowego.

Załatwią sprawę w maju?

Na realizację robót elektrycznych wykonawca ma 63 dni (do 4 maja b.r.), w zakresie akustyki obiektu i dostawy i montażu systemu pomiaru czasu na części basenowej (do 13 kwietnia) oraz operatu kolaudacyjnego (do 6 maja).

– W dniach 13-21 marca wykonawca zrealizował zakres prac polegający na montażu 267 mkw. paneli akustycznych w części basenowej. Prace te zakończyły się wykonaniem pomiarów kontrolnych sprawdzających czas pogłosu. Raport z badań ma być opracowany na początku kwietnia – zaznaczył prezydent Mielca.

– Wykonawca zadeklarował przystąpienie do wykonania części prac w zakresie robót elektrycznych w terminie do 11-14 kwietnia. Wiąże się to z koniecznością dwukrotnego wyłączenia zasilania w energię elektryczną. Wykonawca zapewnił także, że usunie wodę z kanałów kablowych i zabezpieczy je przed ponowną taką sytuacją – wyliczał Wiśniewski.

__________

Budowa hali widowiskowo-sportowej to największa inwestycja w Mielcu ostatnich dekad. Roboty pochłonęły już ponad 150 mln zł. Obiekt składa się z kilku części. W jednej z nich są pływalnie, w tym basen sportowy z ośmioma torami i widownią. Druga niecka z trzema torami będzie służyła do nauki pływania. Trzecia będzie miejscem rekreacji.

W części treningowej hali znajduje się boisko do piłki ręcznej lub trzy boiska do siatkówki czy badmintona. Główna arena hali dedykuje się dyscyplinom zespołowym. W jej otoczeniu znajdują się: szatnie, sala konferencyjna, pokoje trenerskie oraz sala rozgrzewkowa. Wedle umowy terminem oddania obiektu do użytku była data 24 stycznia ub.r.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin